לבלפור דרך מאה שערים

פרשנים פוליטיים: לפיד מחזר אחרי החרדים

יו"ר יש עתיד מרבה לאחרונה להסתודד עם אריה דרעי ובשבוע שעבר אמר ובראיון לעיתון החרדי "משפחה" שהוא רוצה לפתוח דף חדש עם החברה החרדית. לפי פרשנים פוליטיים, לפיד הבין שלא יוכל להגיע ללשכת ראש הממשלה ללא תמיכת ש"ס ויהדות התורה

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד.צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בטקס השנתי "לכל איש יש שם", שבו קוראים חברי הכנסת את שמות בני משפחותיהם שנספו בשואה, הניח ח"כ יאיר לפיד כיפה שחורה על ראשו בעת שעלה לדוכן כדי לנקוב בשמות הנספים ממשפחתו. לכך התווספו בחודשיים האחרונים מחוות נוספות לחרדים ולדת, כותב הפרשן הפוליטי של "הארץ", יוסי ורטר. לפיד, שבעימות הטלוויזיוני ערב הבחירות כינה את אריה דרעי "העבריין המורשע שזקוק לשיקום", מרבה לאחרונה להסתודד עם יו"ר ש"ס.

בשבוע האחרון הגיעה ההתחזקות של לפיד לשיא. ביום שני הוא ביקר בכותל וערך שם טקס בר מצווה ובת מצווה ל-30 ניצולי שואה. לפיד הצטלם בכיפה שחורה לראשו ובטלית על כתפיו; ביום שלישי הוא אמר בתגובה מצולמת להסכם עם איראן, שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו: "זהו יום רע ליהודים, יום רע לישראל, יום רע לעולם". היהודים, לא במקרה, קדמו לישראלים; וביום חמישי, בראיון נרחב שפורסם בעיתון החרדי "משפחה", אמר לפיד: "אולי טעיתי בתפיסת העולם, אני מוכן להתווכח על זה. אבל בטוח טעיתי כשלא הסברתי. כשנתתי שיאמרו עלי שאני מונע משנאת חרדים.למרות שאני רוצה לפתוח דף חדש עם החברה החרדית, אני לא מוכן לשקר בשביל זה".

לפיד: בטוח טעיתי כשלא הסברתי. כשנתתי שיאמרו עלי שאני מונע משנאת חרדים

"לפיד אינו מצפה שיש עתיד תגרוף קולות חרדיים בבחירות הבאות", כותב ורטר. אבל הוא הבין שבמפה הפוליטית הנוכחית, כנציג המרכז-שמאל הוא לא יוכל להקים ממשלה ללא הסיעות החרדיות — ש"ס ויהדות התורה. כנראה משום כך הוא ממתג את עצמו כידידותי לחרדים.

בטור באתר "בחדרי חרדים", מציינת גם לילך ויסמן כי לפיד הבין שריב עם החרדים יכול להניב לו 11 מנדטים בלבד. לכן החליט לצאת מנישת המפלגה שמתקוטטת עם חרדים, לעזוב את הקרבות על השוויון בנטל ולהתמקד בענייני ביטחון ובנושאים מדיניים.

במסגרת מאמציו להתקרב לציבור החרדי, לפיד מרבה להתראיין בתחנות רדיו חרדיות ומקיים מפגשים עם מובילי דעת קהל חרדים. לפיד מוצא אהדה בעיקר בקרב תומכי ש"ס. בקרב אנשי יהדות התורה הוא נותר דגל אדום. כשיעקב ליצמן נתקל בלפיד במליאה הוא מסיט את הראש, ומסרב לומר לו שלום. כדי לכבוש את משרד ראש הממשלה יהיה עליו לנטרל את האנטגוניזם כלפיו בציבור החרדי.

למאמר ב"הארץ"

למאמר ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?