מכתבים לחדו

לא רק צבא

מה זה בדיוק שוויון בנטל?

האם שוויון בנטל זה רק בצבא? לא - גם בנטל הכלכלי. ולמה חדו"ש מתמקדת בשוויון עם החרדים? כי היא עמותה שעוסקת בדת ומדינה

קופות צדקה ברחוב בבני ברק, Whistling in the Dark, flickrקופות צדקה ברחוב בבני ברק, Whistling in the Dark, flickr

שוויון? גם בנטל הכלכלי

Shachar Aharoni (Le Bercail)‎‎‏: סליחה על השאלה, אבל למה הכוונה ב"שוויון בנטל"? האם הכוונה היא כמו של אותם אלה שאומרים גיוס שווה לכולם?

שחר אילן, סמנכ"ל מחקר והסברה של חדו"ש: תודה על השאלה. שוויון בנטל אכן מתייחס לשירות שווה ללאום, וצמצום האפליה בין דם לדם. אבל הוא מתייחס גם לשוויון בנטל הכלכלי. אחת הבעיות הכלכליות הקשות ביותר של ישראל היא העדרות הגברים החרדים משוק העבודה. יש הסכמה בין הכלכלנים שהדבר מאיים לדרדר את כלכלת ישראל לרמת העולם השלישי תוך עשור עד שניים. בקישור המצורף יש ריכוז של מאמרים רלבנטיים.

 חזון של חרדים עובדים

איתי דובדבני (אונ' בן גוריון): שלום, אני אכן מזדהה אם מה שכתבת מעלה (התשובה לשחר אהרוני). אכן יש צורך לפתור את בעית חוסר השיוויון, המאפיינת בין היתר את הציבור החרדי. העניין שמטריד אותי הוא האובססיביות המשתקפת מדבריך כלפי החרדים בלבד. האם לדעתך רק החרדים מהווים נטל אי

אחת הבעיות הכלכליות הקשות ביותר של ישראל היא העדרות הגברים החרדים משוק העבודה. יש הסכמה בין הכלכלנים שהדבר מאיים לדרדר את כלכלת ישראל לרמת העולם השלישי תוך עשור עד שניים

שיוויוני במדינה? וכדי לקצר משפטים פוליטקלי-קורקטיים: מה יחסכם לציבור הערבי הגדול במדינה המאופיין בדיוק באותם סימפטומים של אי שיוויון בנטל הלאומי כמו החרדים? משתקף מדבריך כי הקבוצה שמה לה למטרה לחבוט בחרדים (ובצדק) אך נמנעת מהתעסקות בבעיית הנטל לעומקה ולרוחבה. תקן אותי אם אני טועה.

שחר אילן, סמנכ"ל מחקר והסברה של חדו"ש: איתי שלום ותודה. אין לנו שום עניין לחבוט בחרדים. בחזון שלנו הציבורי החרדי ישרת בצבא, יעבוד וימנע מלכפות את אורח חייו על אחרים. אין לנו שום רצון לגרום לו להפסיק להיות חרדי.

חדו"ש קמה כדי לעסוק בבעיה שהמקור שלה הוא פנים יהודי. היא מאמינה שפתרון בעיות חופש הדת והשוויון בנטל במגזר היהודי חיוני להצלת המפעל הציוני ולפריחת היהדות .חדו"ש איננה מתיימרת לטפל בכל בעיה. כשם שהיא איננה מטפלת בסוגיות ירוקות היא אינה עוסקת בשאלות היחסים בין יהודים לערבים.

עם זאת, חדו"ש היא שותפה מרכזית בפורום חובת השירות הגוף שארגן את מסע האלונקות למען חובת השירות. בדף המסרים של הפורום הזה נאמר בצורה ברורה: "השתמטות היא השתמטות היא השתמטות. אנחנו נאבקים בה לכל סוגיה. כולם צריכים לשרת, ללא הבדל דת ומין". זוהי גם עמדתנו.איך תוכל לפעול?