שר הדתות והפנסיה

תביעה: מרגי קיבל שלא כדין 1.8 מיליון שקל כפנסיה

עובדת שפוטרה ממשרד הדתות הגישה תביעה שבה נטען כי כספי הפנסיה שולמו לשר בניגוד לחוק

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

עובדת בכירה לשעבר במשרד הדתות טוענת כי שר הדתות, יעקב מרגי מש"ס, קיבל שלא כדין פנסיה בסך 1.8 מיליון שקל לאחר שפרש מתפקיד יו"ר המועצה הדתית בבאר שבע. בידיעה ב"חדשות מחלקה ראשונה" מדווח כי העובדת, דפנה כהן, שוטחת את טענותיה בתביעה שהגישה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

כהן, המיוצגת על ידי עורכי הדין ישעיהו אברהם ומשה בן-דוד, היתה מנהלת אגף כוח אדם במועצות הדתיות במשרד הדתות בשנים 2010-2008. לטענתה, היא פוטרה שלא כדין משום שהחלה לחשוף אי-סדרים מתמשכים בעבודת המשרד. לפי כתב התביעה, כהן ירשה בתפקיד את רינה הללי. לאחר זמן הסתבר שהללי היא שאישרה למרגי את הפנסיה הבלתי-חוקית ולפיכך יכלה להפעיל לחצים כבדים עליו ועל מנכ"ל משרדו, אביגדור אוחנה.

בתביעה נאמר שמרגי קיבל את הפנסיה בהיותו בן 42, אף שגיל המינימום היה 45. כן נטען שהוא קיבל תוספת שנועדה רק למי שכיהן כיו"ר מועצה דתית בשנת 1990, בעוד הוא החל את תפקידו ב-1993. על פי כתב התביעה, הפנסיה של מרגי היא 19 אלף שקל בחודש. מסכום זה הוא מקבל כרגע - בשל היותו שר וח"כ - רק 13 אלף שקל. מכאן, לפי התביעה, שמאז פרישתו ב-2003 קיבל מרגי 1.8 מיליון שקל.

על פי כתב התביעה, הפנסיה של מרגי היא 19 אלף שקל בחודש. מסכום זה הוא מקבל כרגע - בהיותו שר וח"כ - רק 13 אלף שקל

כהן מפרטת ליקויים רבים נוספים שגילתה לטענתה במשרד הדתות. בין השאר נטען בתביעה, כי מרגי ואוחנה ביקשו "לתפור תיק" ליו"ר המועצה הדתית בלוד, דניאל בן-סעדון, המשתייך למחנהו של אריה דרעי בש"ס. בתביעה מצוטטים בכירים במשרד הדתות, אשר אמרו שהכוונה היא למנות במקום בן-סעדון אדם ממקורביו של יושב ראש ש"ס, השר אלי ישי, כפי שנעשה במועצות דתיות רבות.

לדבריה, מרגי ואוחנה מינו ועדת חקירה לבדיקת פעילותה של המועצה הדתית לוד, שכהן עצמה היתה בין חבריה. בוועדה היה חבר גם יצחק ישי, קרובו של השר ישי. כהן טוענת בתביעה, כי יצחק ישי ניסה להטיל על בן-סעדון את האחריות לליקויים הקיימים זה שנים בכל המועצות הדתיות.

ממשרד הדתות נמסר בתגובה, שכהן פוטרה לאחר שנמצאה בלתי מתאימה לתפקידה. המשרד הוסיף, כי הפנסיה של מרגי חושבה על ידי פקידים מקצועיים. עוד אמר המשרד, כי אין שחר לטענותיה של כהן בנוגע לוועדת החקירה על המועצה הדתית לוד וכי יצחק ישי הוא קרוב רחוק של השר אלי ישי ואין ביניהם כל קשר.

לידיעה ב"חדשות מחלקה ראשונה"איך תוכל לפעול?