זוגיות למי?

עתירה לבג"ץ – לאפשר ברית זוגיות לכל

מכון ירושלים לצדק עתר לבג"ץ בדרישה לבטל את חוק ברית הזוגיות לחסרי דת

חופה, צילום: TheYoYoMan, flickrחופה, צילום: TheYoYoMan, flickr

חוק ברית הזוגיות לחסרי דת פוגע בזכות החוקתית לחיי משפחה ולשוויון, ולכן יש למחוק אותו מספר החוקים. כך טוען מכון ירושלים לצדק בעתירה שהגיש לבג"ץ ביום חמישי, 10 בפברואר 2011.

בידיעה שפורסמה ב-ynet נאמר כי דרישה חליפית של העותרים היא להרחיב את תחולת החוק לכל אזרח שחפץ להינשא בנישואים אזרחיים. "חוק זה פוגע בזכויות יסוד רבות. הוא מפלה, משפיל ושולל את חופש הבחירה מאזרחים חסרי סיווג דתי", נטען בעתירה. "עיקר פגיעתו של החוק בעצם קביעתו, ככלל, כי ברית הזוגיות תחול רק על חסרי דת שמעוניינים לבוא בברית הזוגיות עם חסרי דת אחרים, שהינם תושבי ישראל".

העותרים מסבירים כי החוק מתייחס לאזרחים רבים מיוצאי ברית המועצות לשעבר, שהם חסרי

העתירה: חוק זה פוגע בזכויות יסוד רבות. הוא מפלה, משפיל ושולל את חופש הבחירה מאזרחים חסרי סיווג דתי

סיווג דתי. "אזרחים אלה רואים עצמם חלק מהעם היהודי, משרתים בצבא ומשלמים מסים אולם מונצחים כעת על ידי המדינה, בחסות החוק, כ'אחרים' וכ'מצורעים'", כותבים העותרים.

החוק לא רק סותר את חוקי היסוד, אלא גם אינו פותר את בעיית הנישואים של חסרי הדת. רוב רובם חיים עם בן זוג יהודי – ולאו דווקא עם בן זוג שגם הוא חסר דת.

עו"ד כלב מאיירס, היועץ המשפטי של המכון, אמר ל-ynet: "חלק נרחב מ'חסרי הדת', הם בעלי זיקה ישירה וחזקה ליהדות, עלו לישראל במסגרת חוק השבות ונדרשו להוכיח שהם חלק מהעם היהודי. כעת החוק דורש מהם להוכיח כי הם אינם יהודים על מנת לממש את זכותם להתחתן".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?