משכנתא לכל אברך

שטייניץ נכנע לש"ס. הסכים להחזרי המשכנתאות

משרד השיכון מתכנן קרוב ל-60 אלף דירות לחרדים בפריפריה. מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב: במקום להשקיע בהוצאת אברכים לעבודה, הקואליציה מחלקת משכנתא חינם לכל אברך

שר האוצר, יובל שטייניץ. צילום: משרד האוצר, flickrשר האוצר, יובל שטייניץ. צילום: משרד האוצר, flickr

שר האוצר, יובל שטייניץ, ביטל את התנגדותו להצעת חוק שהגישה ש"ס, המבקשת להיטיב עם רוכשי דירות בפריפריה. תומר אביטל מדווח ב"כלכליסט", כי לדברי מקורות בכנסת אישור ההצעה נבע מלחצים שהפעילו הסיעות החרדיות על ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

שר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס, קידם בחודשים האחרונים הצעת חוק שלפיה המדינה תעניק לזוגות צעירים הלוואה של 140 אלף שקל וסבסוד חודשי של עד 800 שקל מהמשכנתא, למי שירכוש דירה באזורי עדיפות לאומית. הריבית על ההלוואה תהיה 4%.

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, אמרה שהמשכנתאות הן לא יותר משוחד פוליטי שניתן לסיעות החרדיות בעקבות העלייה בכוחן הקואליציוני לאחר הפילוג בעבודה. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "היה ברור שמי שישלם את מחיר הקטנת הקואליציה וחיזוק התלות שלה במפלגות החרדיות יהיה משלם המסים. במקום להשקיע בהוצאת אברכים לעבודה,

חדו"ש: המשכנתאות הן לא יותר משוחד פוליטי שניתן לסיעות החרדיות בעקבות העלייה בכוחן לאחר הפילוג בעבודה

הקואליציה מחלקת משכנתא חינם לכל אברך. את המשכנתאות שבהן קונים נתניהו, ברק ושטייניץ עוד כמה חודשי שלטון, ימשיכו לשלם ילדינו בתשלומים ועם ריבית עוד שנים ארוכות".

ערב אישור התקציב לשנים 2011 ו-2012 התחייב נתניהו לקדם את הצעת החוק, בתמורה לתמיכתה של ש"ס בתקציב. זמן קצר לאחר מכן אישרה ועדת השרים לחקיקה את החוק. שטייניץ סירב לסמוך את ידו על החוק והגיש לממשלה ערר על ההחלטה. לטענתו, הסבסוד יעלה לקופת המדינה כ־4.2 מיליארד שקל בשנה.

שטייניץ הזכיר, כי במחקר שביצע בנק ישראל בין 1999 ל-2001, שנים שבהן ניתנו הלוואות וסובסדו משכנתאות של זוגות צעירים, נמצא כי בעקבות מתן ההטבות עלו מחירי הנדל"ן והרוכשים לא נהנו מהן.

לידיעה המלאה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?