שיא חדש

בישיבות החרדיות לומדים 100 אלף גברים

ראש אגף מוסדות תורניים במשרד החינוך לצוות פלסנר: בשנתיים האחרונות עלה מספר תלמידי הישיבות ב-12 אלף

ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית 24.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבה בביתר עילית, 24.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מספר הגברים החרדים הלומדים בישיבות שמממנת המדינה שבר לראשונה את מחסום המאה אלף. כך עולה מנתונים שמסר ביום חמישי, 16 באפריל 2010, ראש אגף ארגונים ומוסדות תורניים במשרד החינוך, עמוס ציאדה. ציאדה שוחח עם צוות הפיקוח של הכנסת על חוק טל, בראשות ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה.

הנתונים שמסר ציאדה מצביעים על גידול של כ-12 אלף תלמידים תוך שתי שנות לימוד. על פי נתוני משרד החינוך, בשנת הלימודים 2009-2008 למדו 88 אלף גברים בישיבות החרדיות. מדינת ישראל מממנת שני סוגים עיקריים של ישיבות לגברים מגיל 17 ומעלה – ישיבות גדולות (לגילאי צבא) וכוללים (ישיבות לתלמידים נשואים, המכונים אברכים).

לדברי ציאדה, בכוללים לומדים היום קצת פחות מ-70 אלף תלמידים, שכל אחד מהם מקבל תמיכה של 10,260 שקלים בשנה. בחדו"ש מציינים שבנוסף נהנים האברכים מתמיכות והטבות רבות נוספות. בישיבות הגדולות לומדים קרוב ל-33 אלף תלמידים, שכל אחד מהם מקבל מימון של 5,700 שקלים בשנה. תקציב הישיבות חזר השנה לגובה של 975 מיליוני שקלים, כמעט מיליארד שקל, כמו לפני הקיצוצים הגדולים שעשה בנימין נתניהו בתפקידו כשר האוצר בממשלת שרון-שינוי.

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר בתגובה: "הגידול הדרמטי במספר תלמידי הישיבות במימון המדינה, גברים חרדים שאינם עובדים ואינם משרתים בצבא או בשירות לאומי, פוגע בביטחון המדינה ומאיים למוטט את כלכלת ישראל בתוך שני

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "לימוד תורה – כן; מימון הרס הציונות מקופת המדינה – לא"

עשורים. כתוצאה מכך הופך לימוד התורה בישיבות החרדיות מברכה לסכנה אמיתית לעתיד המדינה".

לדברי רגב, "בבואנו לחגוג את עצמאות ישראל לא ייתכן להשלים עוד עם כניעת הפוליטיקאים, שמממנים תהליך של הרס עצמי וחיסול הציונות מכספי משלם המסים ותרומות היהודים בתפוצות. יש לעודד תלמוד תורה בפרשנויות שונות ולסייע לתלמידים מצטיינים בישיבות, אבל כמו באוניברסיטאות יש לקבוע מכסה למספר האברכים שיקבלו סיוע של המדינה".

רגב ציין שמחקרי דעת הקהל שעורך מכון סמית לחדו"ש מגלים בעקביות, שכ-70% מהציבור תומכים בקיצוץ בהקצבות לישיבות כדי להוציא את הגברים החרדים לעבודה. רגב קרא לממשלה ללמוד ולהפנים את דו"ח מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית, שפורסם השבוע, ולפיו "מדינת ישראל תתקשה להתקיים אם יימשכו דפוסי העבודה הנוכחיים של הערבים והחרדים. 65% מהגברים החרדים אינם עובדים, בהשוואה ל-21% בלבד לפני שלושים שנה". בכך הצטרף מרכז טאוב לאזהרות של המועצה הלאומית לכלכלה ובנק ישראל.

הישיבה של צוות פלסנר עסקה בדיווחים כוזבים המוגשים מדי שנה במסגרת תקציב הבטחת ההכנסה לאברכים. ציאדה דיווח שהמדינה מממנת ל-11 אלף אברכים מלגה של 1,040 שקל בחודש, בנוסף למלגת הכולל. ב-200 ביקורות שנערכו התברר ששליש מהנבדקים דיווחו דיווחים כוזבים.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר שמדובר ב"תקציב הרסני שמעודד גברים חרדים לא לצאת לעבודה". חדו"ש דורשת כי תלמידי הישיבות שנתפסו יועמדו לדין.

ראו ידיעה ב-ואלה!איך תוכל לפעול?