הסתיים מסע האלונקות

סקר: שנה שירות אזרחי זה לא תחליף לצבא

את הסקר הזמינה עמותת חדו"ש ולפיו בציבור יש התנגדות מסיבית לסעיף העיקרי ברפורמה בחוק טל, שאושרה בממשלה

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של פורום חובת השירות. צילום: הפורום לשוויון בנטל

ביום חמישי, 20 בינואר, הסתיים מסע האלונקות שיזמו ארגוני "פורום חובת השירות", בעצרת מחאה נגד ההשתמטות משירות צבאי ואזרחי שנערכה מול בית ראש הממשלה בירושלים. הארגונים צעדו לבית ראש הממשלה במחאה על חוק טל. 59% מהציבור היהודי בישראל מתנגדים להעניק לתלמידי הישיבות פטור משירות צבאי בתמורה לכך שיעשו שנה שירות אזרחי. 86% מהעולים מתנגדים לכך שהממשלה תאפשר לתלמידי הישיבות שירות אזרחי של שנה במקום שירות צבאי. להצעה מתנגדים גם 73% מהחילונים.

הנתונים עולים מסקר שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. לאחרונה אישרה הממשלה רפורמה בחוק טל, שבמרכזה פטור משירות צבאי לתלמידי ישיבה מגיל 22, בתנאי שיעשו שירות אזרחי של שנה. רק 36% מהציבור תומכים במתן הפטור בגיל

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "המסר של הציבור ברור – לא לרפורמת הפטור, לא לפטור לכל אברך"

זה או מוקדם יותר. עוד 5% מוכנים להענקת הפטור תמורת שנה של שירות אזרחי בגיל מבוגר יותר מזה שאישרה הממשלה, 24 או 26. הסקר נערך ב-27-28 בדצמבר 2010, בקרב מדגם מייצג של 500 איש מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "המסר של הציבור ברור: לא לרפורמת הפטור של הממשלה, לא להחלטת הממשלה לפטור לכל אברך, לא להפיכת האפליה בין דם לדם למדיניות ממשלתית, לא לכניעה השיטתית של הממשלה לסחטנות המפלגות החרדיות". לדברי רגב, "הציבור משוכנע ששירות אזרחי של שנה לא יכול להיות תחליף לשלוש שנות צבא, בהן מחויבת שאר האוכלוסייה היהודית. חבל ששרי הממשלה אינם מצליחים להבין את האמת הכל כך פשוטה הזאת".

ראו ידיעה ב-The Pulseאיך תוכל לפעול?