רפורמת הכזב

לא שותקים יותר

בשנים האחרונות חלק גדול מהציבור פשוט כבר לא האמין שאפשר לשנות ואפשר להפסיק את האפליה בין דם לדם. עכשיו נראה שהציבור יוצא סוף סוף מהקיפאון

חיילים במסע בחברון צילום jdlasica, flickrחיילים במסע בחברון, צילום: jdlasica, flickr

ביום ראשון האחרון קיבלה ממשלת ישראל רפורמה מהפכנית, שלדבריה תביא לגיוסם של אלפי חרדים ותצמצם את ההשתמטות. בפועל הרפורמה תעניק פטור משירות צבאי לכל תלמיד ישיבה בן 22 ומעלה ותהפוך את ההשתמטות והאפליה בין דם לדם למדיניות ממשלה. את הרפורמה הזאת קיבלה הממשלה לא משום שאי אפשר לגרום לתלמידי הישיבות לעשות שירות משמעותי, אלא דווקא בשנה שבה הצבא גייס אלף גברים חרדים והוכיח שאפשר לשלב הוצאת אברכים לעבודה עם שירות משמעותי.

עד לא מזמן הוויכוח על שירות החרדים בצבא היה ויכוח על צדק ושוויון ואפליה בין דם לדם. זה היה מרגיז ומקומם, אבל זאת לא היתה שאלה שתקבע את גורל המדינה. בשנים האחרונות הלך והתברר: רבע מהגברים היהודים יתגייסו בעוד עשור לישיבות ולכן מדובר בבעיה אמיתית של החוסן הלאומי. פשוט אין מספיק חיילים. קרוב לשני שלישים מהגברים החרדים אינם עובדים והדבר מסכן את עתיד המשק הישראלי. כלומר מדובר במאבק על עתידה של מדינת ישראל ועל קיום הציונות. חלון ההזדמנויות לפתרון הבעיות האלו קצר מאוד. ממשלת ישראל, דווקא ממשלה שמגדירה עצמה לאומית, נכנעת למפלגות החרדיות ואינה יוזמת את הרפורמות הדרושות.

בעיית ההשתמטות של תלמידי הישיבות היא הקשה ביותר. אבל שלא יהיה ספק, מסע האלונקות שיערכו בשבוע הבא יותר מ-50 ארגונים דורש חובת שירות לכולם. יחסית לגודל האוכלוסייה, היקף ההשתמטות החרדית גדול פי 30 מההשתמטות החילונית. אבל השתמטות היא השתמטות היא השתמטות ואליטות צריכות לשרת יותר מכולם. גם סלבריטאים ודוגמניות ובני עשירים.

כ-1,500 צעירים ערבים עושים שירות אזרחי. אין שום סיבה שהיתר לא יעשו. נכון, כמו שאין טעם ואי אפשר לגרור אברכים לצבא, לא יהיה חכם לנסות לכפות שירות על הצעירים הערבים. אבל יהיה מאוד נכון ליצור מצב שמאוד משתלם לשרת ומאוד לא משתלם להשתמט. צריך להפלות לטובה את מי שמשרת.

יחסית לגודל האוכלוסייה היקף ההשתמטות החרדית גדול פי 30 מההשתמטות החילונית. אבל השתמטות היא השתמטות היא השתמטות ואליטות צריכות לשרת יותר מכולם. גם סלבריטאים ודוגמניות ובני עשירים

בלי חשש, בלי בושה, בגדול. קרוב לחצי מהנשים היהודיות לא משרתות. רבות מהן לא עושות אפילו שירות לאומי וגם זה בלתי נסבל.

מסע האלונקות מסמל שינוי. עדיין לא שינוי במדיניות הממשלה, אבל שינוי באווירה הציבורית. בשנים האחרונות שרר פה ייאוש גדול מהאפשרות לשינוי ומהסיכוי לשוויון בנטל. נראה שהאחראי העיקרי לחשש הוא שר הביטחון, אהוד ברק. בקמפיין שלו לראשות הממשלה ב-1999 הבטיח ברק גיוס לכווווווולם. מיד לאחר שנבחר מינה את ועדת טל ולא גייס אפילו אדם אחד נוסף. בשנים האחרונות חלק גדול מהציבור פשוט כבר לא האמין שאפשר לשנות ואפשר להפסיק את האפליה בין דם לדם.

עכשיו נראה שהציבור יוצא סוף סוף מהקיפאון. למסע האלונקות חברו ארגוני הסטודנטים, מועצות התלמידים, תנועות נוער וועדי הורים, ארגוני לוחמים, נכים ושבויים לשעבר, ארגונים דתיים וארגוני חופש דת, זרמים ביהדות וארגוני יהדות חילונית, ארגוני ימין, מרכז ושמאל. הם התאחדו סביב דרישת הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, לחובת שירות. הם התאחדו נגד רפורמת ההשתמטות שאישרה הממשלה. הם מאוחדים ברצון להבטיח שלסטודנטים ולתלמידים תהיה מדינה ששווה לחיות בה ושווה לעבוד בה ושווה לשרת בה.

במדינת ישראל קרו שינויים שנראו בלתי אפשריים. גם מהפכת חובת השירות יכולה לקרות, אם רק נראה לנציגינו שמספיק אכפת למספיק בוחרים. מסע האלונקות יכול לסמן את תחילת המהפכה הזו. לכן כל כך חשוב לבוא לצעוד אתנו. לכן כל כך חשוב שמי שלא יוכל להגיע למסע יצטרף אלינו ביום חמישי אחר הצהריים בכניסה לירושלים. המסר לנתניהו צריך להיות ברור: הציבור בישראל לא מוכן יותר להסתפק בספינים במקום פתרונות. דרושה רפורמת גיוס אמיתית. הגיע הזמן לממש את ההבטחה שנתן שר הביטחון שלו לפני 11 שנים: שירות לכווווווווולם.

המאמר פורסם בעיתון "זמן ירושלים" ב-14.1.2011איך תוכל לפעול?