ממשלה בשבי הקיצונים

חדו"ש: כל יום של ממשלת הקנאות גורם נזק ליהדות

הממשלה ביטלה את הרפורמה בגיור והחליטה להחזיר את בתי הדין הרבניים למשרד הדתות. סמנכ"ל חדו"ש: הרבנות הראשית ומהמפלגות החרדיות עושות הכל כדי להשניא את היהדות על הציבור

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש מיהדות התורה בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת (צילום אילוסטרציה). צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הממשלה החליטה אתמול לבטל את הרפורמה בגיור, שיצאה לדרך לפני שבעה חודשים בלבד, ולהחזיר את בתי הדין הרבניים לאחריות משרד הדתות. שתי ההחלטות מסמנות חיזוק במעמדן של המפלגות החרדיות והרבנות הראשית, אחרי שבתקופת שלטונה של הממשלה הקודמת הצליחו ארגונים וחברי כנסת דתיים-לאומיים ואורתודוקסיים מתונים להחליש את המונופול של הרבנות בתחומים כמו גיור, נישואין וכשרות.

האתר "כל הזמן" מציין ששרי הבית היהודי נפתלי בנט ואילת שקד התנגדו להחלטה בישיבת הממשלה.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה: "מצער שהבית היהודי נכנעה בלי תנאי למפלגות החרדיות והלא ציוניות ומכרה את הגיור ובתי הדין הרבניים לש"ס. בממשלה שבה כל ח"כ מלך, רק הבית היהודי לא העזה אפילו לאיים. המשמעויות של החלטות הממשלה דרמטיות: ימונו דיינים קנאים וחשוכים, שיתעמרו בנשים המגיעות לבתי הדין הרבניים, ומחדל הגיור הלאומי יימשך. אין ספק, אין אויבים קשים יותר ליהדות מהרבנות הראשית ומהמפלגות החרדיות, שעושות הכל כדי להשניא את היהדות על הציבור. אסור לבית היהודי להפוך למשת"פית שלהן. כל יום שבו ממשלת הכפייה והקנאות הזאת מכהנת גורם נזק חמור ליהדות ולדת היהודית".

לדברי אילן, "יש שתי מסקנות ברורות מהמתקפה החמורה של היהדות החרדית על הציונות הדתית והגיע הזמן שגם מנהיגי הציבור הדתי-הלאומי יפנימו אותן: חייבים לבטל את הרבנות הראשית ולאפשר נישואין וגירושין אזרחיים. הרבנות הראשית הפכה למשלט חרדי שמפיץ שנאה וקנאות. אין לאיש צורך בה. נישואין וגירושין אזרחיים יחסכו מרבים את המפגש עם בתי הדין הרבניים וגם יקטינו את הצורך בגיור. היום שבו יבוטלו הרבנות והמונופול שלה על הנישואין והגירושין יהיה יום חג יהודי אמיתי".

חוק הגיור, שיזם חבר הכנסת לשעבר אלעזר שטרן, נועד להפוך את מערכת הגיור לנגישה יותר, בעיקר באמצעות מתן אפשרות לרבנים אורתודוקסיים בעלי גישה מקילה יחסית להקים בתי דין רבניים לגיור. החוק, מציין "ג'רוזלם פוסט", נועד להגביר את שיעורי הגיור בקרב עולים מברית המועצות לשעבר, כ-300 אלף מעולים אלה אינם נחשבים יהודים על פי ההלכה ולכן אינם

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר כי החלטת הממשלה היא בגידה בעלייה ובעולים

יכולים להתחתן עם יהודים בישראל.

החוק אושר על ידי הקבינט בנובמבר 2014, כצו ממשלתי. אפשר לבטל חוקים באופן זה באמצעות הצבעה חוזרת בקבינט. הרבנים הראשיים, דוד לאו ויצחק יוסף, התנגדו לחוק הגיור. בעמדתם תומכות גם יהדות התורה וש"ס. ביטול הרפורמה בגיור היה סעיף מיוחד בהסכמים הקואליציוניים שחתמו המפלגות החרדיות עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והליכוד.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר כי החלטת הממשלה היא בגידה בעלייה ובעולים. "מדובר בממשלה שנשלטת באופן מוחלט על ידי המפלגות החרדיות", כתב ליברמן, "שמחזירה את הציבור בישראל להיות שבוי בידיהם של גורמים קיצוניים שמקשים על חייהם של אזרחי ישראל שרוצים לחיות במדינה של יהדות סובלנית ונאורה ולא במדינה חשוכה שנכנעת לגורמים החרדיים הקיצוניים ביותר".

החלטה נוספת של הממשלה החזירה את האחריות על בתי הדין הרבניים למשרד לשירותי דת. בתי הדין הרבניים היו באחריות המשרד עד שנת 2004, ואז עברו לאחריות משרד המשפטים. כעת ישוב המשרד, בראשות השר דוד אזולאי מש"ס, להיות מופקד עליהם. ו

עדת השרים לחקיקה היתה אמורה לדון אתמול בהצעת חוק של ש"ס, המיועדת להוציא אל מחוץ לחוק גופי השגחת כשרות פרטיים, אבל ההצעה הוסרה מסדר היום של הוועדה. הרבנות הראשית היא היחידה המוסמכת להעניק תעודות כשרות למסעדות ולבתי עסק, אבל לאחרונה החל ארגון "השגחה פרטית" להנפיק תעודות המעידות כי בית עסק נמצא תחת השגחה. כדי לא לעבור על חוק הונאה בכשרות, התעודות מטעם "השגחה פרטית" אינן כוללות את המלים "כשר" או "כשרות". היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קבע לאחרונה כי השגחת כשרות זאת היא חוקית. הצעת החוק של ש"ס מבקשת לעגן את המונופול של הרבנות בתחום הכשרות.

במרצ אמרו כי החלטות הממשלה מקוממות ומסוכנות. "הגיע הזמן שהציבור, שרוצה מדינה חופשית ודמוקרטית, יתאחד ויגיד בקול גדול: צאו לנו מהצלחת, צאו לנו מהחופה, אל תתערבו לנו בגירושין, תנו לנו להתגייר. את המונופול של הרבנות ואת השליטה שלה על חיינו צריך לא להדק, אלא לפרק לחלוטין", נמסר ממרצ.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"

לידיעה ב"כל הזמן"איך תוכל לפעול?