הזכות למיסוד הזוגיות

בעקבות ארה"ב: האופוזיציה שוב מקדמת את ברית הזוגיות

יש עתיד והמחנה הציוני יזמו הצעות חוק להסדרת מעמדם של זוגות חד-מיניים ושל פסולי חיתון אחרים

שר האוצר יאיר לפיד וחברי סיעתו בישיבת הכנסת בה אושר תקציב המדינה לשנים 2013 - 2014 בקריאה שניה ושלישית (א). 29-07-2013 צילום: פלאש 90יאיר לפיד עם חברי סיעת יש עתיד במליאת הכנסת, יולי 2013. צילום: פלאש 90

ביום ראשון הקרוב מתכוון יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, להביא לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק לקידום ברית זוגיות לזוגות חד-מיניים. יש עתיד יזמה את הצעת החוק בקדנציה הקודמת. ציפי לבני מהמחנה הציוני תעלה השבוע הצעת חוק דומה שיזמה מפלגתה, התנועה.

שתי הצעות החוק של סיעות האופוזיציה קיבלו תנופה מחודשת בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בארצות הברית, שהכיר בנישואים של זוגות חד-מיניים.

ח"כ עליזה לביא מיש עתיד, שמובילה את הצעת החוק מטעם סיעתה, אמרה: "אנחנו חייבים לאפשר חלופה אזרחית לכל הזוגות המעדיפים שלא לעבור דרך הרבנות... אני מאמינה שהמסלול של ברית הזוגיות גם יעשה צדק אזרחי וגם יביא לכך שיותר אנשים ירצו להתחתן במערכת הדתית, כי זו תהיה חייבת לייעל את עצמה".

עם זאת, בידיעה ב"הארץ" נכתב כי הסיכויים שהצעות החוק יאושרו קלושים: לפיד ולבני לא הצליחו לקדם את ההצעות כשהיו שרים בכירים בממשלה הקודמת, בגלל התנגדות מצד הבית היהודי וישראל ביתנו. בממשלה הנוכחית יש רוב מוצק נגד קידום חקיקה בנושא.

לפני שנה הצביעה יש עתיד נגד חוק ברית הזוגיות לבני אותו מין, שיזמה סתיו שפיר

לפני שנה בדיוק הצביעה סיעת יש עתיד נגד חוק ברית הזוגיות לבני אותו מין, שיזמה סתיו שפיר מהעבודה. הצעת החוק של שפיר נדחתה ברוב של 51 מתנגדים לעומת 19 תומכים. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצביע נגד הצעת החוק של שפיר.

הצעת החוק של שפיר התייחסה רק לבני זוג להט"בים, בעוד שיש עתיד הציעה לאפשר לזוגות חד-מיניים ולפסולי חיתון אחרים, שאינם יכולים להינשא בטקס דתי, לקבל מעמד רשמי באמצעות ברית זוגיות. הצעת חוק ברית הזוגיות של יש עתיד קובעת כי הזכות להחליט כיצד למסד את הקשר הזוגי נתונה לבני זוג מכל סוג – זוגות המבקשים לקיים טקס אזרחי, פסולי חיתון, זוגות חד-מיניים, גרים שלא הוכרה יהדותם וחסרי דת.

הצעת החוק שמקדמת לבני מעניקה לבני זוג ישראלים אפשרות להירשם במרשם רשמי של המדינה, שיוקם לצורך זה. הם יזכו לכל הזכויות הכלכליות והאזרחיות הניתנות לבני זוג הנישאים ברבנות.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?