אחרי הפסיקה בארה"ב

39 מדינות מאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין

נתוני אתר מפת חופש הנישואין בעולם: המדינות המאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין הן 20% מהמדינות בעולם

מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90מצעד הגאווה בירושלים, 2010 (צילום אילוסטרציה).צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נישואין של בני אותו מין הוכרו עד כה ב-21 מדינות, בשלוש מהן הם ייכנסו לתוקף בקרוב (אירלנד, סלובניה ופינלנד). אלה הנתונים המעודכנים לאחר החלטת בית המשפט העליון של ארצות הברית, כי כל מדינות ארצות הברית יחויבו להכיר בנישואין של בני אותו מין. במדינה אחת נוספת, מקסיקו, הם אפשריים רק בחלק משטח המדינה. בשנתיים וחצי האחרונות חל גידול של 91% במספר המדינות המאפשרות נישואין כאלה (היו 11 בלבד בראשית 2013). רישום זוגיות לבני אותו מין הוכר עד כה ב-17 מדינות נוספות. בסך הכל מדובר ב-39 מדינות שמאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין, המהוות 20% מכלל המדינות בעולם (החישוב נעשה על פי 193 המדינות החברות באו"ם).

מ-2003 ועד סוף 2012 התקדמה ההכרה בנישואין של בני אותו מין בקצב ממוצע של מדינה בשנה או קצת יותר. אולם מאז תחילת 2013 אישרו לא פחות מעשר מדינות נישואין לבני אותו מין, כלומר קצב של ארבע מדינות בשנה. המדינות שהתווספו בתקופה זו: אורוגוואי, אירלנד, ארצות הברית, ברזיל (בארה"ב ובברזיל הוכרו בעבר נישואין לבני אותו מין רק בחלק מהמדינה), בריטניה, לוקסמבורג, ניו זילנד, סלובניה, פינלנד וצרפת.

כך עולה מהמידע שמרכז אתר מפת חופש הנישואין בעולם של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. באתר מתפרסמת סקירה מעודכנת על מיסוד זוגיות של בני אותו מין. מהסקירה עולה כי נישואין או רישום זוגיות לבני אותו מין הפכו לנורמה רווחת באירופה – 14 מדינות באירופה מאפשרות נישואין ו-11 מאפשרות רישום זוגיות. בסך הכל 25 מדינות באירופה מכירות בזוגיות של בני אותו מין. ככל שמתקרבים לצפון אירופה או למערב היבשת גדל הסיכוי שיהיה מדובר בנישואין ולא בברית הזוגיות. לעומת זאת, במזרח אירופה ובדרומה עדיין מדינות רבות אינן מאפשרות כלל מיסוד זוגיות של בני אותו מין.

אם בעבר הכרה בזוגיות של בני אותו מין היתה תופעה אירופית ובשאר העולם היו רק מדינות בודדות שאיפשרו הזאת, היום זו תופעה נפוצה בהרבה. שלוש המדינות הגדולות של צפון אמריקה מאפשרות נישואין של בני אותו מין. בקנדה, ועכשיו גם בארצות הברית, הדבר אפשרי בכל המדינה ובמקסיקו רק בחלק משטחה. שבע מדינות, שהן רוב המדינות בדרום אמריקה ומהוות את הרוב המכריע של שטח

אם בעבר הכרה בזוגיות של בני אותו מין היתה תופעה אירופית ובשאר העולם היו רק מדינות בודדות שאיפשרו הזאת, היום זו תופעה נפוצה בהרבה, כולל ברוב מדינות דרום אמריקה

היבשת, מאפשרות נישואין או רישום זוגיות לבני אותו מין. בשתי המדינות הגדולות ביבשת, ברזיל וארגנטינה, אפשריים נישואין. גם שתי המדינות החשובות ביבשת אוקיאניה, אוסטרליה וניו זילנד, מאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין.

לעומת זאת באסיה ובאפריקה, שבהן מרוכזים שני שלישים מאוכלוסיית העולם, אין כל התקדמות. באפריקה מאפשרת מיסוד זוגיות של בני אותו מין רק דרום אפריקה ובאסיה שום מדינה אינה מאפשרת זאת.

בישראל מעולם לא התקדם מהלך חקיקתי משמעותי לאישור רישום זוגיות או נישואין לבני אותו מין. זאת, אף על פי ש-56% מהציבור היהודי ו-77% מהחילונים תומכים במתן אפשרות לנישואים או ברית זוגיות של זוגות מאותו מין. כך התברר במחקר מדד הדת ומדינה 2013 שערך מכון סמית בשביל חדו"ש. בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון מ-2006, נרשמים בישראל כנשואים בני זוג מאותו מין שנישאו בחו"ל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"גם בנושא חופש הנישואין לבני אותו מין, כמו בעניין חופש הנישואין, הכללי ישראל מפגרת בשנים רבות אחרי העולם הנאור. הנתונים מוכיחים שהפער הולך וגדל". לדברי רגב, הפתרון ברור: "יש להעביר בישראל חוק נישואין אזרחיים לכל שיאפשר בין היתר נישואין לבני אותו מין, לחסרי דת ולמי שהרבנות הופכת לפסולי חיתון. חבל מאוד שממשלת נתניהו-לפיד פספסה את ההזדמנות ההיסטורית שניתנה לה להנהיג בישראל חופש נישואין וגירושין. יש לקוות שלא ירחק היום שבו תהיה לישראל שוב ממשלה אזרחית, כפי שרוצה רוב הציבור, ושהיא לא תחמיץ את ההזדמנות לחולל את השינוי הנחוץ".

אתר מפת חופש הנישואין של חדו"ש מדרג את המדינות מ-0 עד 2. הציון 2 ניתן ל-93 מדינות שבהן יש חופש נישואין בין בני שני המינים, הציון 1 למדינות שבהן יש מגבלות חלקיות והציון 0 למדינות שבהן יש מגבלות קשות על חופש הנישואין (כולל ישראל). נראה שחופש נישואין בין בני שני המינים הוא תנאי מוקדם לחופש נישואין של בני אותו מין. רק מדינה אחת שלא קיבלה במפה את הציון המקסימלי 2 (ונצואלה – ציון 1) מאפשרת מיסוד זוגיות לבני אותו מין.איך תוכל לפעול?