שחרור מכבלי הרבנות?

חדו"ש: בית הדין לגיור – פלסטר שלא יפתור את הבעיות האמיתיות

החלטת הסוכנות היהודית להקים בתי דין לגיור בתפוצות לא תיתן מענה לאתגרי הגיור והנישואין, אומר מנכ"ל חדו"ש

יו''ר הסוכנות, נתן שרנסקי, מעניק תעודות זהות ישראליות לעולים מברית המועצות לשעבר שעלו לאחר שהילדים השתתפו בפרויקט תגלית. צילום: The Jewish Agency for Israel, flickrיו''ר הסוכנות, נתן שרנסקי, מעניק תעודות זהות ישראליות לעולים מברית המועצות לשעבר (צילום אילוסטרציה). צילום: The Jewish Agency for Israel, flickr

הסוכנות היהודית תשלח רבנים למדינות שונות בעולם, כדי להקים בתי דין רבניים עצמאיים שיערכו גיורים בחו"ל לפי ההלכה האורתודוקסית. הגיורים שיערכו בית הדין המיוחדים האלה יוכרו גם לצורך חוק השבות. החלטה בעניין זה התקבלה בחבר הנאמנים של הסוכנות.

ההחלטה שנויה במחלוקת, מדווח "ג'רוזלם פוסט". חלק מהמגיבים עליה סבורים כי בתי הדין לגיור שיפעלו מטעם הסוכנות ויעקפו את הרבנות הראשית יחזקו את מעמדם של הזרמים הלא-אורתודוקסיים, בעוד אחרים רואים בה אמצעי נוסף לחיזוק האינטרסים של האורתודוקסים.

בתגובה על ההחלטה אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב: "הסוכנות היהודית בחרה להדביק פלסטר נוסף על המורסה של יחסי דת ומדינה בישראל, במקום לקבל החלטה הדורשת ממדינת ישראל הכרה מלאה בגיור של כל הזרמים המרכזיים בעם היהודי והנהגת חופש נישואין. ברור שהממסד הרבני בישראל אינו מוכן ואינו רוצה להציע תשובות אמיתיות לבעיות הנישואין והגיור, ונציגיו הפוליטיים ינסו למנוע כל פתרון בחוק לבעיות הקשות האלו. יהדות בפנים יפות זה חשוב, אבל זה לא פתרון ל-300 אלף עולים הרשומים בישראל כחסרי דת ולמשפחות המעורבות הרבות בתפוצות".

"הגיע הזמן", אמר רגב, "שגם הסוכנות היהודית תבטא את אופיו הפלורליסטי של העם היהודי ותכיר בכך שבית דין אורתודוקסי

יהדות בפנים יפות זה חשוב, אבל זה לא פתרון ל-300 אלף עולים הרשומים בישראל כחסרי דת

חדש אינו המענה הדרוש לאתגרי הנישואין והגיור. אני קורא לסוכנות להצטרף לדרישה, שבה תומכים רוב הציבור ורוב העם היהודי, שישראל תכיר בנישואין ובגירושין אזרחיים ותשחרר את עם ישראל מכבלי המונופול של הרבנות הראשית".

"בעיני מדובר בהחלטה דרמטית, המשקפת שינוי פרדיגמה בקרב מנהיגי הסוכנות היהודית", אמר מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס. "זהו רק הצעד הראשון, ויש צעדים נוספים בצינור. גוברת ההבנה שהמונופול של הרבנות הראשית רע לישראל, רע ליהודים ורע ליהדות".

ביהדות האורתודוקסית היו תגובות מעורבות על ההחלטה. ארגון רבני צהר הביע תמיכה בכל אמצעי שיחזק את הזהות היהודית, כל עוד הוא תואם את ההלכה. בארגון החרדי אגודת ישראל באמריקה תקפו את ההחלטה ואמרו שהיא תביא לפילוג.

יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, אמר שההחלטה התקבלה בעקבות בקשות חוזרות ונשנות מצד קהילות בעולם, שדרשו סיוע באיתור רבנים המוסמכים לשבת בבתי דין רבניים לגיור. "מעולם לא קיבלנו בקשה כזאת מקהילה רפורמית או קונסרבטיבית", אמר שרנסקי. "אנחנו עובדים עם כל הזכאים לגיור לפי חוק השבות, בלי להבחין בין זרמים. אנחנו עובדים עם כולם".

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?