עקיפה של הרבנות

הסוכנות תקים בית דין עצמאי לגיור בחו"ל

בית הדין הרבני של הסוכנות יערוך גיורים אורתודוקסיים בקהילות יהודיות בעולם, שיהיו קבילים לפי חוק השבות. בכיר ברבנות בתגובה: "היוזמה תפצל את העם היהודי"

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

הסוכנות היהודית תקים בית דין רבני עצמאי, שיערוך גיורים בחו"ל לפי ההלכה האורתודוקסית. הגיורים שיערוך בית הדין יוכרו גם לצורך חוק השבות. החלטה בעניין זה התקבלה בחבר הנאמנים של הסוכנות, המתכנס בתל אביב. בכוונת הסוכנות לשגר לחו"ל רבנים ישראלים, שיערכו בקהילות בחו"ל גיורים לצד רבנים מקומיים.

גיורים אלה ייערכו, לפי ידיעה ב"הארץ", גם אם לא יוכרו על ידי הרבנות הראשית לצורך רישום לנישואים בארץ. גם אנשים שאינם מתכוונים לעלות לישראל יהיו זכאים להתגייר בבית הדין של הסוכנות. החלטה זו משקפת מגמה של תמיכה בקהילות המקומיות במנותק מהזיקה לישראל. כך תערער הסוכנות את המונופול של הרבנות הראשית בשאלה מיהו יהודי ומיהו אורתודוקסי.

"הסוכנות היהודית משרתת את הצרכים של הקהילות היהודיות ברחבי העולם", אמר יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, לאחר ההצבעה. "זהו אחד הצרכים הממשיים שהועלו על ידי קהילות יהודיות שונות. הגיעה העת לתת מענה הולם לכך".

התוכנית להקים בית דין רבני לגיור קיימת זה כמה שנים. הסיבה לקבלת ההחלטה בסוגיה עכשיו היא כנראה עמדת הממשלה החדשה בנוגע לגיור. הממשלה הנוכחית אינה מחויבת לרפורמת הגיור שיזם חבר הכנסת לשעבר אלעזר שטרן, שהתקבלה

גם אנשים שאינם מתכוונים לעלות לישראל יהיו זכאים להתגייר בבית הדין של הסוכנות

בסוף ימיה של הממשלה הקודמת; הרפורמה נועדה להקל את הליכי הגיור בתוך ישראל ולהסמיך גם רבני ערים להקים בתי דין לגיור.

במצב הנוכחי, מתוקף פסיקת בג"ץ מי שהתגיירו בבתי דין רפורמיים וקונסרבטיביים בחו"ל זכאים לעלות במסגרת חוק השבות. דווקא רבים מאלה שעברו גיור אורתודוקסי נופלים בין הכיסאות, שכן הרבנות הראשית פוסלת חלק מהרבנים המגיירים בחו"ל. בשנה שעברה הודיעה הרבנות שלא תכיר בגיורים שערוך הרב אבי וייס מניו יורק, המזוהה עם האגף הפתוח באורתודוקסיה. החלטה זו בוטלה, אבל המדיניות לא השתנתה.

בכיר ברבנות אמר כי הסיבה ליוזמת הסוכנות היא תסכול של מי שניסו לקדם את חוק הגיור. "היוזמה הזאת לא רצינית, ואם היא תתממש היא תביא לפיצול בעם היהודי", אמר הבכיר.

מלשכת הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, נמסר כי בסמכותו להכיר בגיורים הנעשים בחו״ל או לפסול אותם. "אין כל משמעות לשאלה מי הגוף העומד מאחורי הרבנים המגיירים בחו״ל", מסרה הלשכה, "כאשר מגיע גיור שהתבצע בחו״ל נערכת בדיקה על זהות הרב המגייר ואם הוא מוכר, תכיר הרבנות בגיור".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?