רוב נגד אפליית הקונסרבטיבים

71%: הנשיא טעה כשביטל טקס הבר מצווה לילדים מוגבלים בגלל השתתפות רב קונסרבטיבי

בסקר שערך מכון סמית בהזמנת חדו"ש נמצא, כי 59% מהאוכלוסייה היהודית סבורים שיש להעניק לרבנים רפורמים וקונסרבטיבים יחס שווה לזה שניתן לרבנים אורתודוקסים. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, קורא לנשיא ראובן ריבלין לקיים את טקס בר המצווה. "אסור לריבלין להפוך עצמו לנשיא של הזרם האורתודוקסי בלבד"

נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס הכנסת ספרי תורה בבית הרב קוק בירושלים. 26.08.2014 צילום: אורי לנץ פלאש 90נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בטקס הכנסת ספרי תורה בבית הרב קוק בירושלים. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

רוב גדול, 71% מהאוכלוסייה היהודית, סבורים שהנשיא ראובן ריבלין טעה כשביטל את טקס בר המצווה לילדים מוגבלים במשכן הנשיא, משום שאחד המנחים המיועדים היה רב קונסרבטיבי. 59% מהציבור היהודי סבורים שהמדינה צריכה להכיר ברבנים רפורמים וקונסרבטיבים ולהעניק להם יחס שווה ליחס שניתן לרבנים אורתודוקסים. כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנתה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. הסקר נערך ביום שני שעבר (15 ביוני) בפאנל אינטרנטי בקרב 507 איש, שהם מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא בתגובה לנשיא ריבלין "לחזור בו מהחלטתו לבטל את הטקס". לדברי רגב, "אסור לנשיא להפוך את עצמו לנשיא של הזרם האורתודוקסי בלבד ואת בית הנשיא לבית כנסת אורתודוקסי. מצער מאוד שלנשיא הרגיש כל כך, ובצדק, לזכויות של מגזרים שונים ומודרים בחברה הישראלית, יש נקודה עיוורת בכל מה שקשור לחופש הדת ולשוויון בין הזרמים ביהדות". רגב הזכיר כי "אחד מתפקידיו החשובים של הנשיא הוא טיפוח הקשר בין ישראל לתפוצות, שרוב היהודים בהן משתייכים ליהדות הלא-אורתודוקסית. המשבר המתגבר עם התנועה הקונסרבטיבית יקשה עליו לבצע את התפקיד המרכזי הזה".

לפני חודש הורה ראש העיר רחובות, רחמים מלול (היום בליכוד, בעבר בש"ס), לבית ספר לילדים בעלי מוגבלויות לבטל טקס בר מצווה, משום שהיה אמור להתקיים בבית הכנסת הקונסרבטיבי בעיר. ההוראה ניתנה אף על פי שבית הכנסת הקונסרבטיבי הוא

בין הדתיים שני שלישים (67%) תמכו בהחלטת הנשיא ובין החרדים – 92%

שהכשיר את הילדים חודשים ארוכים לקראת הטקס. אחרי שפרצה סערה בעולם היהודי, התגבשה פשרה ביוזמת משרד התפוצות: בית הנשיא יארח את הטקס, שאותו יובילו בצוותא הרב הקונסרבטיבי מייקי גולדשטיין והרב האורתודוקסי ד"ר בני לאו. אלא שאז בוטל הטקס בהוראת הנשיא ריבלין, שהחליט שרק רב אורתודוקסי ינחה את הטקס.

נוסח השאלה בסקר היה: "משכן הנשיא ביטל טקס בר מצווה לילדים מוגבלים בבית הנשיא בגלל שרב קונסרבטיבי היה אמור להנחות את הטקס לצד רב אורתודוקסי: האם לדעתך הנשיא צדק / לא צדק"? 71% מהציבור היהודי סבורים שהנשיא לא צדק, לעומת 29% שתומכים בהחלטתו. בין החילונים, 93% מתנגדים להחלטת הנשיא, בין העולים 84%, בין המסורתיים – 74%. לעומת זאת, בין הדתיים שני שלישים (67%) תמכו בהחלטת הנשיא ובין החרדים – 92%. בין מצביעי הליכוד השיבו שניים מכל שלושה (67%) שהנשיא לא צדק.

59% מהציבור היהודי סבורים ש"המדינה צריכה להכיר ברבנים רפורמים וקונסרבטיבים ולהעניק להם יחס שווה לרבנים אורתודוקסים" . בקרב החילונים, 95% תומכים בהכרה ברבנים רפורמים וקונסרבטיבים ובקרב העולים – 74%. אבל בקרב המסורתיים 55% מתנגדים, בקרב הדתיים – 90% ובקרב החרדים – 100%. 95% ממצביעי המחנה הציוני תומכים בהכרה ובשוויון לרבנים ליברליים, 94% ממצביעי יש עתיד ו-87% ממצביעי כולנו. אבל 59% ממצביעי הליכוד מתנגדים לכך.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?