תחילת ביטול השוויון בנטל?

לפיד: גפני אומר שילדי אחרים יחזרו בשק של גופות

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק להארכת תוקפה של הוראת מעבר להסדרת דחיית השירות של תלמידי ישיבות

מסיבת העיתונאים של ראשי יש עתיד לאחר אישור הסנקציות הפליליות בועדת שקד. מימין עפר שלח, יאיר לפיד, יעקב פרי. 20.02.2014 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90עפר שלח, יאיר לפיד, יעקב פרי מיש עתיד במסיבת עיתונאים לאחר אישור הסנקציות הפליליות בוועדת שקד. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

בדיון במליאת הכנסת, שבו אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק שתאפשר את דחיית המועד לתיקון קריטריונים להכרה בישיבות בהתאם לחוק הגיוס החדש, תקף יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, את יו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה.

"בזמן שחבר הכנסת גפני נמצא פה במליאה ומתבדח יש חיילים במדינת ישראל שמסכנים את חייהם כדי לשמור עליו, וגפני אומר שהוא מוכן שילדים של אחרים יחזרו בשק של גופה ולא הילדים שלו", אמר לפיד. "מה שעומד היום להצבעה היא הריבונות הישראלית, שאומרת שלכולם יש אותן זכויות ואותן חובות, כולל החובה שצריך יחד לסכן את חיי ילדינו בשביל מדינת ישראל. אתם רוצים שכל שנתיים מי שיכול ישנה את כל החוקים או שתהיה פה ריבונות אחת?" שאל לפיד.

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד זעם על דבריו של לפיד וצעק לעברו "אתה פופוליסט!"

ההצעה, שתעניק לכנסת ארכה לאישור נוסח חדש של חוק הגיוס, התואם את עמדותיה של הקואליציה הנוכחית, אושרה. בדיון אמר חבר מפלגתו של לפיד, מיקי לוי: "איך אתם יכולים להסתכל על עצמכם בראי? אתם עושים לעצמכם עוול בצד המוסרי.

לפיד: מה שעומד היום להצבעה היא הריבונות הישראלית, שאומרת שלכולם יש אותן זכויות ואותן חובות

הדחייה המוצעת היא למעשה תחילת הביטול של חוק השוויון בנטל. אני רואה בשר הביטחון אחראי ישיר ליישומו המלא של החוק ללא דיחוי. משה יעלון ובנימין נתניהו מוכרים את הערכים של המדינה בגלל שיקולים פוליטיים".

סגן שר הביטחון, אלי בן-דהן, השיב בשם הממשלה: "חברי האופוזיציה כנראה לא קראו את החוק שאנחנו מביאים היום. החוק שנחקק בוועדת שקד קבע שתהיינה אמות מידה, ששר הביטחון יקבע אילו ישיבות תהיינה זכאיות לדחות גיוס ואילו לא, ומכיוון שהכנסת התפזרה עבודת התקנות נעצרה ויש להשלים זאת".

בידיעה באתר News1 מצוין כי חוק שירות ביטחון (תיקון מס' 19), התשע"ד-2014 מסדיר את דחיית שירותם ואת שילובם בשירות צבאי ואזרחי של תלמידי הישיבות. החוק קובע כי שר הביטחון יקבע, באישור ועדת החוץ והביטחון, אמות מידה להכרה בישיבות שתלמידיהן יהיו רשאים לדחות את שירותם.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?