התנחלויות פוליטיות בשירות הציבורי

חדו"ש: את דרעי מעניינים רק ג'ובים לעסקנים ומקורבים

שר הכלכלה מקדם הצעת חוק, שתחייב כל משרד ממשלתי להקצות 5% מהמשרות המוצעות בו לחרדים

יו''ר שס אריה דרעי בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה 28.08.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש"ס, אריה דרעי, בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה. צילום: פלאש 90

שר הכלכלה, אריה דרעי, מקדם הצעת חוק ממשלתית שתחייב כל משרד ממשלתי להקצות 5% מהמשרות המוצעות לטובת מועמדים חרדים. ההצעה, שתובא בקרוב לאישור ועדת השרים לחקיקה, מוצגת כהעדפה מתקנת לטובת החרדים. יו"ר ש"ס מציע להעניק לחרדים עדיפות דומה לזו המוענקת כיום לבני מיעוטים ולנשים בקבלה לעבודה בשירות המדינה. כלומר, מועמד חרדי יועדף על פני כל מועמד אחר בעל נתונים שווים שאינו בן מיעוטים. ידיעה על הצעת החוק פורסמה לראשונה בתחנת הרדיו החרדית "קול חי".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה להצעת החוק: "שוב מתברר שמקומות העבודה היחידים שבאמת מעניין את ש"ס לייצר הם ג'ובים לעסקנים ומקורבים. שוב מתברר שש"ס לא מעוניינת לסייע לשקופים, שעל גבם רכבה בבחירות, אלא רק לחזק את המנגנון המפלגתי שמייצר עוד ועוד עניין ושקופים".

לדברי רגב, "הטענה שיש צורך בהעדפה מתקנת לציבור החרדי בשירות הממשלתי מגוחכת. מדובר בציבור שאינו מיעוט מקופח אלא הוא כבר קרוב ל-40 שנה חלק בלתי נפרד מהשלטון וחלק דורסני במיוחד. הסיבה היחידה שעד כה לא התקבלו די חרדים לעבודה במשרדי הממשלה היא שהרבנים אסרו עליהם לימודים אקדמיים והם אינם עומדים בתנאי הסף המקובלים בשירות הציבורי. עכשיו, כשחרדים רבים מסיימים לימודים אקדמיים, אפשר לסמוך על ש"ס ויהדות התורה שימלאו את משרדי הממשלה במינויים, חלקם פוליטיים

הפרשן החרדי יעקב ריבלין: אם החוק יעבור הוא יהיה ההישג החרדי השני בחשיבותו אחרי חוק הגיוס המתוקן

ויש לקוות שחלקם גם ראויים. אין כל צורך בחוק שיסייע לכך".

"כמו שהיה מדהים לגלות שהמעשה הראשון של דרעי בתפקיד שר הכלכלה של ישראל הוא לסדר הנחות ענק לאברכים במעונות יום", אמר רגב, "מדהים לגלות כי מה שחשוב לו לעשות כל עוד הקואליציה הצרה הנשענת על קולות החרדים מחזיקה מעמד, הוא להקים התנחלויות של מינויים פוליטיים בשירות הציבורי".

דרעי מגבש את הצעת החוק בתיאום עם נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה. "גלובס" מציין כי בהסכם הקואליציוני של יהדות התורה נקבע: "הממשלה תפעל לעידוד קליטה בשירות הציבורי של עובדים חדשים מקרב האוכלוסייה החרדית ואוכלוסיית העולים, שאינן מיוצגות דיין בשירות הציבורי, בין השאר בדרכי חקיקה". יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, עסק שנים בקידום אפליה מתקנת לחרדים. הצעת החוק שמכין דרעי היא גלגול של הצעת חוק פרטית שיזם גפני.

הצעת החוק מעוררת ציפיות גבוהות בציבור החרדי. "אם החוק יעבור הוא יהיה ההישג החרדי השני בחשיבותו אחרי חוק הגיוס המתוקן", כתב פרשן העיתון החרדי "בקהילה" יעקב ריבלין. פרשן רשת המקומונים החרדיים "קו", אבי בלום, כתב: "תנו לנו קצת 'שחור בעיניים' במשרדים, ואנחנו מסודרים... דרעי סמוך ובטוח שאם הצעת החוק תאושר, יהיה זה הישג שיאפיל על כל שאר הכופתאות והתקציבים".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?