לרגל מצעד הגאווה:

39 מדינות מאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין, מהוות 20% מהמדינות בעולם

נתוני אתר מפת חופש הנישואין בעולם: ב-20 מדינות הוכרו נישואין לבני אותו מין, מהן בתשע מאז תחילת 2013 – גידול של יותר מ-80%. בעוד שתי מדינות אפשריים נישואין בחלק משטחן וב-17 מתאפשר רישום זוגיות. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "ישראל מפגרת בתחום הזה בשנים רבות אחרי העולם הנאור והפער הולך וגדל"

נישואים לסביים, צילום: SFBart, flickrנישואים לסביים (צילום אילוסטרציה). צילום: SFBart, flickr

נישואין לבני אותו מין הוכרו עד כה ב-20 מדינות, בשלוש מהן הם ייכנסו לתוקף בקרוב (אירלנד, סלובניה ופינלנד). בשתי מדינות נוספות (ארצות הברית, מקסיקו) הם אפשריים רק בחלק משטחי המדינה. בשנתיים וחצי האחרונות חל גידול של יותר מ-80% במספר המדינות המאפשרות נישואין כאלה (11 בלבד בראשית 2012). רישום זוגיות לבני אותו מין הוכר עד כה ב-17 מדינות נוספות. בסך הכל מדובר ב-39 מדינות שמאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין, המהוות 20% מכלל המדינות בעולם (החישוב נעשה על פי 193 המדינות החברות באו"ם).

מ-2003 ועד סוף 2012 התקדמה ההכרה בנישואין של בני אותו מין בקצב ממוצע של מדינה לשנה או קצת יותר. אולם מאז תחילת 2013 אישרו לא פחות מתשע מדינות נישואין לבני אותו מין, כלומר קצב של כשלוש מדינות וחצי בשנה. המדינות שהתווספו בתקופה זו: אורוגוואי, אירלנד, ברזיל (שבה הוכרו בעבר נישואין לבני אותו מין רק בחלק מהמדינה), בריטניה, לוקסמבורג, ניו זילנד, סלובניה, פינלד וצרפת.

כך עולה מהמידע שמרכז אתר מפת חופש הנישואין בעולם של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. חדו"ש הפיצה את המידע לקראת מצעד הגאווה שנערך בסוף השבוע בתל אביב.

בישראל מעולם לא התקדם מהלך חקיקתי משמעותי לאישור רישום זוגיות או נישואין לבני אותו מין. זאת, למרות ש-56% מהציבור היהודי ו-77% מהחילונים תומכים במתן אפשרות לנישואים או ברית זוגיות של זוגות מאותו מין. כך התברר במחקר מדד הדת ומדינה 2013 שערך מכון סמית בהזמנת חדו"ש. בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון מ-2006, נרשמים בישראל כנשואים בני זוג מאותו מין שנישאו בחו"ל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "גם בנושא חופש הנישואין לבני אותו מין כמו בעניין חופש הנישואין הכללי ישראל מפגרת בשנים רבות אחרי העולם הנאור. הנתונים מוכיחים שהפער הולך וגדל". לדברי רגב, הפתרון ברור: "יש להעביר בישראל חוק נישואים אזרחיים לכל שיאפשר בין היתר נישואין לבני אותו מין, לחסרי דת ולמי שהרבנות הופכת לפסולי חיתון. חבל מאוד שממשלת נתניהו-לפיד פיספסה את ההזדמנות ההיסטורית שניתנה לה להנהיג בישראל חופש נישואין וגירושין. יש לקוות שלא ירחק היום שבו תהיה לישראל שוב ממשלה אזרחית, כפי שרוצה רוב הציבור, ושהיא לא תחמיץ את ההזדמנות לחולל את השינוי הנחוץ".

אם בעבר הכרה בזוגיות של בני אותו מין היתה תופעה אירופית ובשאר העולם היו רק מדינות בודדות שאיפשרו זאת, היום זו תופעה נפוצה בהרבה, כולל ברוב מדינות דרום אמריקה

אתר מפת חופש הנישואין של חדו"ש מדרג את המדינות מ-0 עד 2. הציון 2 ניתן למדינות שבהן יש חופש נישואין בין בני שני המינים, הציון 1 למדינות שבהן יש מגבלות חלקיות והציון 0 למדינות שבהן יש מגבלות קשות על חופש הנישואין (כולל ישראל). נראה שחופש נישואין בין בני שני המינים הוא תנאי מוקדם לחופש נישואין של בני אותו מין. רק מדינה אחת שלא קיבלהבמפה את הציון המקסימלי 2 (ונצואלה – ציון 1) מאפשרת מיסוד זוגיות לבני אותו מין.

מהסקירה עולה כי נישואין או רישום זוגיות לבני אותו מין הפכו לנורמה רווחת באירופה – 14 מדינות באירופה מאפשרות נישואין ו-11 מאפשרות רישום זוגיות. בסך הכל 25 מדינות באירופה מכירות בזוגיות של בני אותו מין. ככל שמתקרבים לצפון אירופה או למערב אירופה גדל הסיכוי שיהיה מדובר בנישואין ולא בברית הזוגיות. לעומת זאת, במזרח אירופה ובדרומה מדינות רבות עדיין אינן מאפשרות כלל מיסוד זוגיות של בני אותו מין.

אם בעבר הכרה בזוגיות של בני אותו מין היתה תופעה אירופית ובשאר העולם היו רק מדינות בודדות שאיפשרו זאת, היום זו תופעה נפוצה בהרבה. שלושת המדינות הגדולות בצפון אמריקה מאפשרות נישואין של בני אותו מין. בקנדה הדבר אפשרי בכל המדינה ובארצות הברית ובמקסיקו רק בחלק משטחן. שבע מדינות, שהן רוב המדינות בדרום אמריקה ומהוות את הרוב המכריע של שטח היבשת, מאפשרות נישואין או רישום זוגיות לבני אותו מין. בשתי המדינות הגדולות ביבשת, ברזיל וארגנטינה, אפשריים נישואין.

גם שתי המדינות החשובות ביבשת אוקיאניה, אוסטרליה וניו זילנד, מאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין. לעומת זאת, באסיה ובאפריקה, שבהן מרוכזים שני שלישים מאוכלוסיית העולם, אין כל התקדמות. באפריקה מאפשרת מיסוד זוגיות של בני אותו מין רק דרום אפריקה ובאסיה שום מדינה אינה מאפשרת זאת.

רשימות המדינות שמאפשרות מיסוד זוגיות לבני אותו מין

מדינות שמאפשרות נישואין לבני אותו מין: אורוגוואי, איסלנד, אירלנד*, ארגנטינה, ארצות הברית**, בלגיה, ברזיל, בריטניה, דנמרק, דרום אפריקה, הולנד, לוקסמבורג, מקסיקו**, נורווגיה, ניו זילנד, סלובניה*, ספרד, פורטוגל, פינלנד*, צרפת, קנדה, שוודיה (* ייכנסו לתוקף בקרוב; ** בחלקים מהמדינה)

מדינות שמאפשרות רישום זוגיות לבני אותו מין: אוסטריה, אוסטרליה, אנדורה, אסטוניה*, אקוודור, גרינלנד, גרמניה, הונגריה, ונצאולה, יוון*, ליכטנשטיין, מלטה, צ'כיה, צ'ילה*, קולומביה, קרואטיה, שוויץ (* ייכנס לתוקף בקרוב)

לידיעה  ב-News1

למפת מיסוד הזוגיות של בני אותו מיןאיך תוכל לפעול?