עוד רפורמה כזאת...

פטור גורף משירות צבאי מגיל 22 – לכל תלמידי הישיבות

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: הממשלה מספרת על גיוס חרדים המוני, אבל מעניקה פטור לכל תלמידי הישיבות, מבטלת את צבא העם והופכת את האפליה בין דם לדם למדיניות

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010

רפורמת הפטור החדשה לתלמידי ישיבות, שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון, אינה כוללת כמעט שום שינוי ברפורמת הפטור הגורף שהציעה ועדת גבאי. זאת, למרות שהיא מוצגת באורח מטעה כרפורמת גיוס. כך עולה מניתוח הצעת החלטת הממשלה שערך סמנכ"ל המחקר של עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון שחר אילן.

על פי הצעת הרפורמה המקורית של ועדת גבאי תכננה הקואליציה להעניק פטור גורף לכל תלמיד ישיבה ואברך מגיל 22 ומעלה. זאת בתנאי שיעשו שירות אזרחי של שנה. בהצעה זו לא חל כל שינוי. השינוי הקוסמטי היחיד מתייחס למה שהממשלה קוראת שירות אזרחי "ביטחוני". בפועל מדובר בשנת התנדבות בנושאי חירום אזרחיים כמו מד"א, שיטור קהילתי או שירות בתי הסוהר.

על פי ההצעה המקורית, אברכים נשואים בלי ילדים היו חייבים בשירות אזרחי בתחומי חירום עד גיל 24 ורווקים היו חייבים בשירות דומה עד גיל 26. מעל גיל זה יכלו לעשות שירות אזרחי בתחומים אחרים, למשל בעמותות חרדיות.

רפורמת הפטור החדשה לתלמידי ישיבות, שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון, אינה כוללת כמעט שום שינוי ברפורמת הפטור הגורף שהציעה ועדת גבאי

על פי ההצעה החדשה, גם רווקים וגם נשואים ללא ילדים יידרשו לעשות שירות אזרחי בחירום עד גיל 26, ורק מעליו יוכלו לעשות שירות אזרחי בתחומים אחרים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה להודעה על כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא את רפורמת הפטור לממשלה: "נתניהו ממשיך להספין ושובר שיאים של חוסר אמינות. זאת אותה החלטה להעניק פטור גורף משירות צבאי לתלמידי ישיבות מגיל 22, בתנאי שיעשו שירות אזרחי של שנה בלבד. זאת אותה כוונה שערורייתית לבטל את צבא העם ולהפוך את האפליה בין דם לדם למדיניות ממשלתית. כל זאת במסגרת לוליינית לשונית שבה פוטרים את החרדים מגיוס ומספרים שהם יתגייסו בהמונים. כל מי שקורא את הרפורמה מבין שתשיג את ההיפך, ומספר האברכים שיתגייסו רק יפחת".

מצורפת טבלה שהכינה חדו"ש, המציגה את המצב הנוכחי, את הצעת ועדת גבאי המקורית ואת הרפורמה שצפויה הממשלה לאשר:

ראו ידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?