שוק העבודה

קנדל: תעסוקת החרדים – הבעיה מספר אחת של המשק

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, מזהיר שאם הבעיה של היעדרות הגברים החרדים משוק העבודה לא תטופל היום, "בעוד עשור יהיה מאוחר מדי"

נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית המותאם לאורח חייהן 19.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90נשים חרדיות עובדות בביתר עילית. הגברים החרדים נשארים מחוץ לשוק התעסוקה. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בראיון ל-The Marker אומר ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, כי ישראל חייבת לצרף לכוח התעסוקה אוכלוסיות שלמות ששיעור ההשתתפות שלהן בכוח העבודה נמוך מאוד. מדובר, כמובן, בחרדים ובערבים – או ליתר דיוק בגברים חרדים ובנשים ערביות – וכן באוכלוסייה מהפריפריה.

"העובדה שגברים חרדים ונשים ערביות נמצאים מחוץ לשוק התעסוקה, לצד כושר ההשתכרות הנמוך של גברים ערבים ונשים חרדיות שעובדים, משמעותית מאוד לרמת החיים פה", אומר קנדל. "מדובר ב-26% מהאוכלוסייה. אם האוכלוסייה הזו היתה בכוח העבודה והיתה משתכרת לפי הממוצע במשק, היינו מדורגים כיום ברמת החיים הממוצעת של מדינותOECD . כלומר, היינו בין 15 המדינות העשירות בעולם.

"אנחנו צריכים את היתרון הזה עד תום, מאחר שיש אחרים שנושפים לנו בעורף", אומר קנדל. "בנוסף, כל מדדי העוני הם יחסיים. ברגע שחלק מהאוכלוסייה זזה קדימה ויש חלק שלא מחובר – הקיטוב גדל. מבחינת תוצר לעובד אנחנו במקום טוב מעל הממוצע בעולם וקרובים למדינות כמו גרמניה".

איך גורמים לאוכלוסיות האלה להשתלב בשוק העבודה?

"עוד בבית הספר, אנחנו צריכים לתת לאנשים כלים להשתלבות בכוח העבודה... עדיין לא

אם האוכלוסייה הזו היתה בכוח העבודה והיתה משתכרת לפי הממוצע במשק, היינו בין 15 המדינות העשירות בעולם

מאוחר לטפל בזה, אבל יש לזה כיום חשיבות מכרעת. זו ההזדמנות שלנו. יש לנו כוח עבודה לא מנוצל, וזה כמו גל עלייה ענק. מדינת ישראל חייבת להכניס את החרדים לתעסוקה. זו הבעיה מספר אחת שלנו. המגזר הערבי לא פחות חשוב, אבל שיעור הילודה אצל החרדים גבוה, כך שבעוד 20 שנה החרדים ידביקו את גודל האוכלוסייה של הערבים. אם לא נעשה משהו כיום, בעוד עשר שנים יהיה מאוחר מדי. אנחנו לא יכולים לקוות שתהיה רגיעה, כי היא לא תגיע".

 מה תעשו בנידון?

"יוקם גוף שיעסוק בתעסוקת חרדים. זה גוף שיחשוב ויישם הקניית כלים וכישורים לחרדים, כדי שיוכלו לצאת לעבוד. התוכנית כיום היא להכשיר את החרדים כך שעד גיל 27-25 מרבית הגברים החרדים יהיו מוכנים להיכנס לשוק התעסוקה. כדי להצליח במשימה, צריך להבין את אורחות החיים שלהם ולחשוב על דרכים לשלב אותם בלי לפגוע בהם. אחרת, הם יסתגרו ונגיע למצב בלתי אפשרי. כיום צעיר חרדי שמתגייס מסתכן בזה שהוא לא יתחתן כי לא יהיה לו שידוך. לכן צריך למצוא להם את התנאים המתאימים".

לראיון ב-The Markerאיך תוכל לפעול?