סוף הציונות?

בכירי העיתונאים מזהירים מחורבן בית שלישי

מרב ארלוזורוב, נחמיה שטרסלר, בן דרור ימיני ושחר אילן מסבירים איך הכניעה המתמשכת לחרדים עלולה לדרדר את החברה הישראלית אל התהום

קופות צדקה ברחוב בבני ברק, Whistling in the Dark, flickrקופות צדקה ברחוב בבני ברק, Whistling in the Dark, flickr

שנית מצדה תיפול, ועוד איך

 "מכל בחינה שהיא, המדיניות שמנהלת מדינת ישראל בכל הקשור לחינוך החרדי ולאילוץ של החרדים להשתלב בשוק העבודה היא מדיניות אובדנית. האדישות ומשיכת הכתפיים של היום, כאשר יש עדיין רוב רציונלי שיכול לחולל שינוי, תיהפך בעוד כמה עשרות שנים לתבוסה ודאית. אם תימשך המגמה הנוכחית, זאת רק שאלה של זמן עד שגם מצדה תיפול – ממש כשם שנפלה ירושלים".

מרב ארלוזורוב, The Marker, 1.7.2009 (מרב ארלוזרוב היא פרשנית כלכלית בכירה ועורכת מדור הדעות של The Marker. לשעבר עורכת The Marker)

למאמר המלא

סוף הבית השלישי

"הצעירים החילונים בעלי ההכנסות הגבוהות יכרעו ראשונים תחת נטל המסים. הם יירדו מן הארץ. יזמים יחפשו מקום אחר, עובדי היי-טק ועובדי כפיים יילכו לרעות בשדות זרים... עד שהחלום הציוני יטבע. ממדינת ישראל כפי שאנו מכירים אותה יישאר יישוב חלש, חרדי ברובו, החי מכספי חלוקה, תרומות ומעשרות. בשביל זה לא יהיה צורך בנבוכדנאצר או בטיטוס. אנו מחסלים את הבית השלישי במו ידינו".

נחמיה שטרסלר, "הארץ", 26.7.2009 (נחמיה שטרסלר הוא פרשן כלכלי בכיר ב"הארץ". לשעבר העורך הכלכלי של העיתון)

למאמר המלא

סוף הבית השלישי (ב')

"יש לבטל את כל זרמי החינוך העצמאיים של ש"ס ואגודת ישראל וללמד את כל הילדים תוכנית לימודים כללית אחת. אחר הצהריים ילמד כל אחד מה שהוא רוצה. יש לחייב את כל החרדים להתגייס לצה"ל, בלי פטנטים של שירות לאומי. כמו כן יש לבטל את התמיכה בישיבות ובכוללים, כדי שכל החרדים ייצאו לעבודה. כך יש סיכוי להציל את הבית השלישי. לא מתוך התרפסות וליברליות מתאבדת, אלא מתוך מאבק על עקרונות הדמוקרטיה, ההומניזם והשוויון".

נחמיה שטרסלר, "הארץ", 4.8.2009

למאמר המלא

טליבאן זה כאן

"החרדים הם בשר מבשרנו. צריך להציע להם שותפות. הכניעה הנמשכת, הזוחלת, תוביל

ימיני: החרדים הם בשר מבשרנו. צריך להציע להם שותפות. הכניעה הנמשכת, הזוחלת, תוביל לקריסה. גם הם יפסידו

לקריסה. גם הם יפסידו. הגמילה מהפרזיטיות שאינה פגם גנטי, אלא עניין פוליטי לא תהיה קלה. אלא שאת התהליך הזה חובה עלינו להתחיל. לפני שבועיים, בירושלים, הגענו אל ספו של מרד מצד המיעוט. הוא רוצה עוד. הוא רוצה לפטור את בניו ובנותיו, לא רק משותפות כלכלית, אלא גם מאחריות פלילית... הם שוברים את הכלים כשמתחשק להם. שיח הזכויות מגן על מיעוטים מפני עריצות הרוב. הגיע הזמן להגנה על הרוב, מפני עריצות המיעוט".

בן דרור ימיני, nrg, 1.8.2009 (בן דרור ימיני הוא פרשן בכיר ב"מעריב". לשעבר עורך מדור הדעות של העיתון)

למאמר המלא

סוף המדינה שהכרנו

"שנת הלימודים שנפתחה השבוע הסתירה את הנתונים המשמעותיים ביותר לעתיד מדינת ישראל. לפי מחקר חדש, של פרופ' דן בן-דוד, יותר ויותר מתלמידי מערכת החינוך אינם חלק מהחינוך הממלכתי. במדינת ישראל הולך ונוצר רוב לא ציוני ואנטי-ציוני במוסדות החינוך. במושגים היסטוריים סופה של המדינה שהכרנו עומד בפתח. עדיין אפשר להציל אותה. ייתכן שלא מאוחר. ייתכן. אבל מנהיגי ישראל של היום – מימין, ממרכז ומשמאל – יואשמו על ידי ההיסטוריה בהבאת חורבן על ישראל".

בן דרור ימיני, nrg, 5.9.2009

למאמר המלא

איום על הציונות

"הציבור הדתי-לאומי והחילוני נמצאים באותה הסירה. בעיני, המצב שבו כל כך הרבה חרדים לא עובדים ולא משרתים מהווה איום אמיתי על הציונות. לא החרדיות, לא האמונה, אלא ההימנעות מנטילת חלק בחברה הישראלית. בעניין הזה החילונים והדתיים נמצאים באותה סירה, והאמת היא שגם החרדים – אבל הם לא מבינים את זה".

ראיון עם שחר אילן, כתב: עמית גולדנברג, אתר בית אבי חי, 7.2009 (שחר אילן הוא פרשן בכיר לענייני חרדים ומכהן כסמנכ"ל מחקר והסברה של חדו"ש. לשעבר עורך חלק ב' של "הארץ")

לראיון המלאאיך תוכל לפעול?