הפטור חוזר

הממשלה צפויה לאשר פטור גורף מצבא לאברכים מגיל 22

ועדת גבאי ממליצה לאמץ את הצעת האוצר. השינוי היחיד בהמלצות לעומת הקיץ: אברכים עד גיל 24 יצטרכו לעשות שנה שירות אזרחי בתחומי חירום

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק, לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010

ועדת גבאי ממליצה לממשלה לשוב ולהחליט על הענקת פטור גורף משירות צבאי לכל אברך (תלמיד ישיבה נשוי) מגיל 22, בתנאי שיעשה שנה שירות אזרחי. הממשלה תתבקש לאשר מחדש את הפטור הגורף ביום ראשון הקרוב.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אורי רגב, אומר: "ההמלצות הן חרפה. הן הופכות את האפליה בין דם לדם למדיניות ממשלתית רשמית ומחסלות את צבא העם". כזכור, בקיץ עצרה חדו"ש את מחטף הפטור בבג"צ. עדיין לא ברור אם הממשלה תדון ביום ראשון גם במסקנות ועדת גבאי בנושא קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים.

ב-16.7.2010, במסגרת חבילת ההחלטות הקרויה "המדיניות הכלכלית לשנים 2012-2011", החליטה הממשלה לאפשר לכל בחור ישיבה החל מגיל 22 לעשות שירות אזרחי במשך שנה במקום שירות צבאי. ההחלטה שונה מהמצב הנוכחי, שבו נדרשים אברכים ללא ילדים עד גיל 26 לעשות שירות צבאי. בצעד זה שללה הממשלה משר הביטחון את האפשרות לגייס לצבא את המתאימים מבין תלמידי הישיבות.

ההחלטה נבלעה בתוך מאות דפי התוכנית הכלכלית. ללא חשיפת עמותת חדו"ש, הציבור כלל לא היה יודע עליה. בעקבות העתירות שהגישו

חדו"ש: "הממשלה ממסדת את האפליה בין דם לדם ומחסלת את צבא העם"

לבג"צ חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל והתנועה לאיכות השלטון, החליטה הממשלה כמה פעמים לדחות את יישום החלטת הפטור. היא העבירה את הסוגיה לבדיקת צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי.

הצעת ההחלטה שהגישה ועדת גבאי מבטלת לכאורה את ההחלטה שהתקבלה במסגרת התוכנית הכלכלית בקיץ. במקום זה יגיש שר הביטחון לממשלה טבלת גילאי גיוס. אלא שהטבלה משחזרת את ההחלטה המקורית כמעט במלואה. כל אברך מגיל 22 יוכל לעשות שירות אזרחי של שנה בלבד. ההבדל היחיד הוא שאברכים עד גיל 24 יידרשו לעשות שירות אזרחי במסלול חירום כמו מד"א או מכבי אש.

רגב אמר בתגובה: "החלטת הממשלה פוגעת פגיעה אנושה בעקרון צבא העם ובעקרון השוויון בנטל ומנציחה את האפליה בין דם לדם. לא ייתכן שהפתרון לבעיית ההשתמטות החרדית מנשיאה בנטל הביטחון והכלכלה יהיה כניעה מחפירה וגורפת של הממשלה". לדברי רגב, "קשה להאמין שוועדת גבאי נזקקה לישיבות של חודשים רבים רק כדי לחזור לאותה החלטה מבישה, שמהווה עלבון לכל בן 18 שמתגייס לשרת את מדינתו ולכל עובד המפרנס את משפחתו בעמל".

ראו ידיעה בגלובסאיך תוכל לפעול?