הרפורמה והאמת

חדו"ש שלחה לשרים: המדריך לרפורמות הכזב

ראשי עמותת חדו"ש לשרים: "מספרים לכם על יעד גיוס מהפכני, ובפועל פוטרים את כל האברכים מגיוס; מספרים לכם שמגבילים את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, אבל שום אברך לא יאבד את הקצבה"

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. הסיכוי שמראות כאלה יחזרו בעתיד אפסי. צילום: פלאש 90

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון פנתה ביום שישי, 17 בדצמבר 2010, לכל חברי הממשלה וקראה להם להצביע נגד רפורמות הכזב בתחומי חוק טל וחוק האברכים.

העמותה מצרפת לפנייה את המדריך לרפורמות הכזב. המדריך מפרט מה סיפרה הממשלה לציבור על הרפורמות, מה באמת נאמר בהן ומה דרוש וצריך לעשות.

במסמך כותבים מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, וסמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה, שחר אילן: "אין בתוכניות כל מהפכה ויותר משהן היסטוריות הן הרות אסון". לדבריהם, "הרפורמות בקצבת הבטחת ההכנסה ובחוק טל מנסות לטייח את המציאות הקשה במקום להתמודד עם הבעיות הקשות. הן מנציחות את האפליה בין דם לדם, מבטיחות את התדרדרות הכלכלה והביטחון וחותרות תחת הסולידריות הלאומית. לכן הן מסכנות את עתיד ישראל והציונות".

רגב ואילן כותבים לכל אחד מהשרים: "אנו פונים אליך בקריאה שלא להשתתף ברפורמות הכזב. את ה'כאילו' רפורמות האלה יש לדחות על הסף ולכפות רפורמות אמיתיות. גם בפוליטיקה, יש רגעים שבהם חייבים לעשות את הדבר הנכון. אנו מקווים שיהיה לך אומץ לעשות זאת".

בנוגע לרפורמה בחוק האברכים טענה הממשלה, כי תשלום קצבת הבטחת ההכנסה לכל אברך ייפסק לאחר חמש שנים, יוגבל מספר מקבלי הקצבה וההחלטה

רגב ואילן: "הרפורמות מטייחות במקום להתמודד עם הבעיות הקשות ולכן מסכנות את עתיד הציונות. אל תתנו להן יד"

תסייע להוציא אברכים לעבודה. המדריך של חדו"ש מראה כי לא תופסק קצבתו של שום אברך. הוותק של האברכים יחושב ממועד קבלת ההחלטה בממשלה ולכן יישום ההחלטה יתחיל רק בעוד חמש שנים. אברכים בני 29, שהם יותר מ-80% ממקבלי קצבת הבטחת ההכנסה, ימשיכו לקבל קצבה בלי קשר לוותק שלהם.

רגב ואילן קוראים לשרים להחיל את ההחלטה כבר בעוד חצי שנה עד שנה. זאת הדרך היחידה להפוך את הרפורמה לאמיתית.

הממשלה טענה כי תבוטל ההחלטה להעניק פטור אוטומטי משירות צבאי לאברכים בני 22. עוד היא הכריזה, כי בתוך חמש שנים יוכפל מספר המתגייסים לצבא ולשירות האזרחי. יעד גיוס תלמידי הישיבות לשנת 2015, לשירות אזרחי וצבאי, יעמוד על 4,800 איש.

והמציאות? לא רק שההחלטה להעניק פטור אוטומטי משירות צבאי לאברכים בני 22 ומעלה נותרה בעינה. נוספה לה החלטה להעניק פטור אוטומטי גם לתלמידי ישיבות רווקים בני 24 ומעלה. במקום להתגייס לצבא, תלמידי הישיבות יוכלו לעשות שירות אזרחי קצר. לכן לא רק שהרפורמה כביכול לא תביא לגידול במספר המתגייסים, אלא סביר שהיא תקטין אותו.

ההחלטה פוטרת לראשונה באופן רשמי מגזר יהודי שלם מגיוס ובכך היא מבטלת את עקרון צבא העם.איך תוכל לפעול?