בחסות הממשלה

המדינה אשמה, לא החרדים

סדרת מאמרים שפרסמה בעלת הטור מירב ארלוזורוב ב-TheMarker סוקרת את כל הדברים שהמדינה עושה כדי שהאברכים לא יעבדו ולא יתגייסו וגם את הדברים שמתחילים להשתנות

נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית המותאם לאורח חייהן 19.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית, המותאם לאורח חייהן. 19.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בעלת הטור מירב ארלוזורוב מפרסמת סדרת מאמרים, המפרטת כיצד מאפשרת המדינה הימנעות של חרדים מעבודה ומשירות צבאי ואף מעודדת מגמה זאת. ארלוזורוב טוענת כי בהעדפה של החרדים להסתמך על קצבאות, ולא על עבודה, אשמה המדינה ולא החרדים עצמם. המדינה מעודדת את החרדים ללמוד בישיבות ולבסס את פרנסת משפחתם על תמיכות וקצבאות, במקום לצאת לעבודה. היא גם לא מאפשרת למי שלא שירת הצבא לעבוד – מדיניות שמדרדרת משפחות חרדיות לעוני ומאלצת את המדינה לממן אותן באמצעות קצבאות.

ארלוזורוב מתייחסת גם לצורך לשנות את מערך הקצבאות לחרדים, לדרדור רמת החינוך שלהם, לאי-שוויון בין ערבים לחרדים ובין סטודנטים לחרדים, אבל מצביעה על כמה נקודות שבהן מתחילים הדברים להשתנות.

 דרדור לעוני

במאמר הראשון בסדרה היא כותבת, כי זה 60 שנה מנהלת המדינה מדיניות פעילה, שמטרתה היחידה היא לעודד חרדים ללמוד – על חשבון קצבאות – במקום לעבוד. המדינה הגדילה לעשות כשחוקקה את חוק טל ב-2002. חוק טל חותר תחת שלוש ממטרות היסוד של מדינת ישראל: החוק גם מקדם אי-שוויון, גם חותר תחת הערך המרכזי-לאומי של צה"ל כצבא העם וגם מדרדר בפועל אוכלוסייה שלמה לעוני בכך שהוא אוסר על אוכלוסייה זו לצאת לעבוד.

למאמר המלא

 פתק שמעניק פטור

בכל שנה מקבלים כ-60 אלף חרדים פטור משירות צבאי. מי שמעניק את הפטור אינו הצבא, אלא ועד הישיבות, המנפיק אישורים לתלמידי הישיבות. הוועד הוא גוף תורני שחברים בו ראשי הישיבות הגדולות, שלמעשה אינו בודק את רשימות התלמידים שמגישות לו הישיבות. פעילותו של ועד הישיבות קיבלה הכשר בחוק והמדינה אף מממנת את פעילותו, אף שמדובר בגוף וולונטרי שאינו נתון לפיקוח של משרד ממשלתי כלשהו.

למאמר המלא

 יש חרדים שמתגייסים

צה"ל, שבעבר ראה בחרדים מעמסה ושמח לפטור אותם משירות, עושה כיום מאמצים ניכרים לגייס את החרדים. לשם כך הקים צה"ל שני מסלולי שירות ייחודיים לחרדים: מסלול

חוק טל חותר תחת שלוש ממטרות היסוד של מדינת ישראל: החוק גם מקדם אי-שוויון, גם חותר תחת הערך המרכזי-לאומי של צה"ל כצבא העם וגם מדרדר אוכלוסייה שלמה לעוני

הנח"ל החרדי – חטיבת חי"ר לוחמת, שמגייסת לשורותיה מדי שנה כ-500 חרדים בגיל 22-18; מסלול שח"ר – שמיועד לחרדים בעלי משפחות בגיל 22 ומעלה, שכיום מתגייסים במסגרתו כ-400 חרדים בשנה.

 

למאמר המלא

 זלזול בשירות האזרחי

החלטת ממשלה מיולי האחרון מאפשרת לחרדים להתנדב לשירות אזרחי החל בגיל 22, אבל המדינה עצמה מזלזלת בשירות האזרחי-לאומי. המדינה לא טרחה לחוקק חוק שירות אזרחי וכך פועל השירות עשרות שנים מכוח תקנה של הביטוח הלאומי. כתוצאה מכך, מתוך יותר מ-1,000 תקני שירות אזרחי במשרד לביטחון פנים, במד"א ובכבאות, אוישו מתחילת השנה עשרות בודדות בלבד.

למאמר המלא

קצבאות מותנות בעבודה

הניסיון מוכיח כי לחץ כלכלי הוא האמצעי הטוב ביותר לאלץ את החרדים לצאת לעבודה. הקיצוץ בקצבאות הילדים ב-2003 הוא זה שהניע את תהליכי היציאה לעבודה של האוכלוסייה החרדית כיום – ולכן חייבים לבטל את קצבת הבטחת הכנסה. יש לעשות זאת בליווי צעדים משלימים, שיפתחו את השער לעולם העבודה לחרדים. לשם כך יש לשנות את מערך הקצבאות של החרדים – ולהפוך אותן לקצבאות מותנות עבודה במקום קצבאות המותנות באי עבודה ולימודים.

למאמר המלא

 ערבי שווה פחות מחרדי

אם משרד ממשלתי או עמותה רוצים לשכור שירותים של מתנדבים ערבים במסגרת השירות הלאומי-האזרחי, הם יצטרכו לשלם בגינם 2,300-1,500 שקל בחודש. מתנדב חרדי, לעומת זאת, יעלה להם רק 400 שקל בחודש. המדינה מסבסדת את יתרת העלות של המתנדב החרדי, על אף שמדובר במתנדב יקר במיוחד.

למאמר המלא

פחות מכיתה ג'

 גבר חרדי שרוצה לפרוש מהישיבה ולהתחיל לעבוד ניצב בפני מחסום של דעות קדומות והעדר מוחלט של כישורים. אפילו כישורים של כיתה ג' אין לגברים החרדים. כיצד דירדרה מדינת ישראל את הגברים החרדים למצב אומלל שכזה, ומה עושים כדי שהילדים החרדים של היום לא יידרדרו גם הם

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

לאומללות דומה – בכך יש לטפל בה באמצעות לימודי הליבה במערכת החינוך.

למאמר המלא

 מתחילים לצאת לעבודה

החרדים מתחילים לצאת לעבוד. בזרם דקיק, אבל יוצאים. במסגרת התוכניות של הג'וינט מטופלים 6,000 חרדים בשנה – 3% מאוכלוסייה של 200 אלף איש בגילאי העבודה. רובם הגדול נעזרים בתוכנית מפת"ח, שהיא סוג של שירות תעסוקה ייעודי למגזר החרדי – ניסיון לשדך בין חרדים שמחפשים עבודה למעסיקים שיהיו מוכנים לקבלם לעבודה. התעשייה האווירית, מל"מ, קומברס או אגד הם בין המעסיקים שכבר קלטו עובדים חרדים.

למאמר המלא

 לא משתלם לעבוד

משפחה חרדית עם שישה ילדים שבה שני ההורים לא עובדים, יכולה להגיע להכנסה של כ-5,000 שקל בחודש. המשפחה הזו תקבל 910 שקל בחודש קצבת ילדים, 940 שקל בחודש קצבת אבטחת הכנסה – קצבה שהמדינה משלמת באופן ייעודי לחרדים בלבד – ועוד 700 שקל בחודש מלגת כולל שמממן משרד החינוך, סך הכל, 2,550 שקל בחודש קצבאות מהמדינה. לכך יש להוסיף חיסכון ניכר בהוצאות, הודות להנחות ולפטור ממסים שונים.

למאמר המלא

בלונדון החרדים עובדים

מחקר שערך עמירם גונן ממכון פלורסהיים גילה כי בעוד שבישראל הגברים החרדים מקדישים את כל עתותיהם ללימודי קודש גם בבגרותם, בלונדון הגברים החרדים עובדים. לפי הנתונים, 67% מהגברים החרדים בלונדון עובדים, לעומת 39% בלבד מהגברים החרדים בישראל. בלונדון רק 18% מהגברים החרדים מקדישים את כל זמנם ללימודים בישיבה (אברכים), בעוד שבישראל השיעור מגיע ל-75%.

למאמר המלא

עושים בית ספר לסטודנטים

ביטול האי-שוויון, באמצעות הרחבת חוק האברכים והחלתו גם על סטודנטים, לא יפתור את הבעיה אלא רק יחריף אותה. הוא יקבע את מעמדם של החרדים כמי שמתקיימים על חשבון המדינה במקום לעבוד. הסטודנטים, נזכיר, לומדים שלוש שנים. החרדים לומדים עשרות שנים – ובשם השוויון הם יקבלו גושפנקא לכך שהם יכולים ללמוד כל חייהם על חשבון המדינה.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?