מאבקי דת או אינטרסים

76%: הרבנים מנהלים מאבקי הדת בירושלים מתוך אינטרסים צרים

הציבור לא קונה את הטענות שמאבקי השבת מונעים מסיבות ערכיות. 74% מהציבור היהודי: היהדות מאחדת, הרבנים מפלגים. 53%: המשטרה מטפלת בהפגנות ביד רכה מדי

אלפי חרדים מפגינים כנגד פתיחת חניון ספרא בירושלים בשבת 06.06.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90
אלפי חרדים מפגינים נגד פתיחת חניון ספרא בירושלים בשבת, 06.06.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

76% מהציבור היהודי בארץ (ו-93% מהחילונים) סבורים שהרבנים החרדים מנהלים את מאבקי הדת בירושלים מתוך מטרה לקדם אינטרסים חרדיים צרים ורק 24% סבורים שהם עושים זאת מתוך אהבת ישראל ודאגה לכלל. כך עולה מסקר שערך בספטמבר 2009 מכון סמית, בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון.

הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 500 איש מתוך האוכלוסייה היהודית הבוגרת.הסקר מקבל רלבנטיות רבה במיוחד לנוכח התפרצות מאבק אינטל.

עוד ממצאים מהסקר: רוב מוחלט של הציבור – 53% – סבורים שהמשטרה מטפלת בהפגנות החרדים בירושלים ביד רכה מדי, לעומת 11% בלבד שסבורים שהיא מפריזה בכוח. בין הסבורים שהמשטרה מטפלת בהפגנות ביד רכה מדי: 65% מהחילונים, 50% מהמסורתיים ושליש מהדתיים. 74% מהציבור מסכימים לטענה שהיהדות מאחדת והרבנים מפלגים.

המשיבים התבקשו לענות לשאלה זו על סמך דברי ההסבר: "יש הטוענים שמאבקי הדת, שמובילים רבנים חרדים, חיוניים לשמירת היהדות, ויש הטוענים שמאבקים אלו משרתים

הרב רגב: רבני החרדים יוצאים למאבק באינטל רק כשיש ראש עיר חילוני

רק זרם אחד ביהדות ואת הרבנים עצמם". כלומר, גם שאלה זו מבהירה ששלושה רבעים מהציבור סבורים שמאבקי הדת בירושלים אינם לשם שמים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה: "התנגדות החרדים לפעילות מזערית בשבת, ההכרחית לתהליך הייצור, מוכיחה עד כמה מנהיגי החרדים פועלים מתוך אינטרסים צרים ופלגנות. קשה שלא לשים לב לצביעות של רבני החרדים, היוצאים למאבק באינטל רק כשנציגם אינו עומד בראש העיר. כדי לנגח ראש עיר חילוני, הם מוכנים לסכן את מעמדה הכלכלי ואת יוקרתה המדעית של ישראל בעולם כולו".

"רק נרגענו ממהומות החניונים והמנהיגות הרבנית והפוליטית של החרדים מצאה תרוץ חדש להוביל את הציבור החרדי כולו לעימות עם רוב העם", הוסיף רגב. לדבריו, "לא רק שרבני החרדים עושים הכל כדי למנוע מאנשיהם לעבוד ולפרנס עצמם בכבוד. עכשיו הם מנסים למנוע זאת גם מאחרים. רק חופש דת ושוויון יצילו את הכלכלה הישראלית מהכפייה ומהאלימות של החרדים".איך תוכל לפעול?