המפלגות החרדיות מאיימות

800 שקל לרוכש דירה, או שהקואליציה תחפש דירה

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "נתניהו צריך לחפש שותפים חדשים. מוזס ואטיאס מחזירים את קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכים בדלת האחורית"

חרדי בשכונת גבעת ספר במודיעין עילית 09.03. צילום: אביר סולטן, פלאש 90שכונת גבעת ספר בעיר החרדית מודיעין עילית. אטיאס מתכנן עשרות אלפים דירות לחרדים בפריפריה ובמקביל מתכנן שהמדינה תממן שליש מהמחיר שלהן. 09.03. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

חוק האברכים אינו מספק את הסיעות החרדיות והשבוע הלך והתגבש איום נוסף, סביב דרישת יהדות התורה וש"ס שהמדינה תממן החזרי משכנתא בהיקף של עד 800 שקל לחודש לרוכשי דירות בפריפריה. הדרישה עולה במקביל לתוכניות הבנייה של עשרות אלפי דירות לחרדים באותם אזורים שמקדם שר השיכון אריאל אטיאס.

ביום רביעי נערך דיון במליאת הכנסת בהשתתפות ראש הממשלה. למרות שהיה מדובר בדיון מדיני, הקדיש יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס את דבריו לתביעות לקצבאות דיור של מפלגתו ואיים במשבר קואליציוני. גם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הודיע השבוע כי נושא הדיור עלול להוביל למשבר.

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס שב והעלה ביום שלישי בועדת הכספים את הדרישה להעניק 800 שקל החזר משכנתא לרוכשי דירות בפריפריה. על פי הצעת אטיאס, רוכשי דירות באזורי פיתוח ייקחו משכנתא בשווי 140 אלף שקל למשך 20 שנה על חשבון המדינה. כלומר, את ההחזר בסך 800 שקל לחודש תשלם המדינה במקומם. כדי לגבות את אטיאס הגישו מוזס

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן: לפוליטיקאים החרדים יש מנהג לדרוש הטבות מגזריות בתחפושת של הטבות רווחה. אסור לטעות, זו הטבה חרדית

מיהדות התורה וח"כ יצחק ועקנין מש"ס הצעות חוק תואמות. בנאום של מוזס הוא דרש מהממשלה לתמוך באחת מהצעות החוק שלו או של ש"ס, לכן נראה שגם המשבר הקואליציוני הוא מהלך מתואם של ש"ס ויהדות התורה.

לא במקרה הפוליטיקאים החרדים מגלים לראשונה דאגה גדולה כל כך לרוכשי הדירות באזורי פיתוח. משרד הבינוי והשיכון מוביל מאז נכנס אטיאס לתפקידו תוכניות לבניית ערים ושכונות חרדיות בצפון הארץ ובדרומה בהיקף של כמה עשרות אלפי יחידות דיור. בין היתר מדובר בהקמת הערים החדשות כסיף וחריש בהיקף של עשרת אלפים דירות כל אחת, בתוכנית ל-8,000 דירות לחרדים בהר יונה בנצרת עילית, יותר מעשרת אלפים דירות בבית שמש, ועוד אלפי דירות בנתיבות, רכסים, צפת טבריה ועוד.

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לפרק את הקואליציה עם המפלגות החרדיות ולהקים ממשלה חדשה עם קדימה. זאת בתגובה למשבר הקואליציוני החדש שיוזמות המפלגות החרדיות בנושא הדיור, ולאיומי החרדים כי אם נתניהו לא ייתן

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מששר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס מש"ס באתר בניה בירושלים. קצבאות משכנתה במקום קצבאות ילדים. 22.07.10 .צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לבוחריהם הטבות "תהיה לו בעיה של דיור קואליציוניי. מוזס ואטיאס פשוט מחזירים את קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכים דרך הדירות, וזאת בשווי כולל של 140 אלף שקל למשפחה. זה עוד מוקש שמניחות המפלגות החרדיות כדי לחבל במאמץ הלאומי להוצאת האברכים לשוק העבודה".

רגב דורש "לקשור בין כל סיוע לדיור לבין מיצוי כושר השתכרות על פי קריטריונים, המבדילים בין מי שאינו יכול להשתכר לבין מי שמרצונו נמנע מיציאה לעבודה ומעדיף ליפול לנטל על הקופה הציבורית". השאלה, לדבריו, "היא עד מתי נתניהו יסבול את העובדה ששותפיו מהמפלגות החרדיות עושים הכל כדי להרוס את כלכלת המדינה, ועד מתי יהיה הציבור מוכן להשלים עם כך".

שאיפת המפלגות החרדיות היא שמחירי הדירות בישובים האלה יהיו פחות מחצי מיליון שקלים. המשמעות היא שאם תתקבל דרישת המפלגות החרדיות לקצבת משכנתא, המדינה תממן בין רבע לשליש ממחיר הדירה. "לפוליטיקאים החרדים יש מנהג לדרוש הטבות מגזריות בתחפושת של הטבות רווחה. אסור לטעות, זו הטבה חרדית", אומר סמנכ"ל עמותת חדו"ש שחר אילן.

לידיעה בגלובס / למאמר פרשנות של סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן בגלובס/ לגרסה המלאה של מאמר הפרשנות / לידיעה ב-The Pulseאיך תוכל לפעול?