שקיפות בשבת

דרעי: רשימת מקבלי ההיתרים לעבודה בשבת תיחשף

שר הכלכלה קבע שיש להחיל שקיפות מלאה בכל הנוגע להיתרים שניתנו לעבוד בשבת. רשימת הגופים בעלי ההיתר תפורסם באתר האינטרנט של משרדו

יו''ר שס אריה דרעי בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה 28.08.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש"ס, אריה דרעי, בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה. צילום: פלאש 90

שר הכלכלה, אריה דרעי, קבע כי משרדו יחיל שקיפות מלאה בכל הנוגע לרשימת הגופים שקיבלו היתר לעבוד בשבת. בשבועות הקרובים יפורסמו באתר האינטרנט של המשרד פרטיהם של כלל המעסיקים המחזיקים ב"היתר מיוחד" להעסקת עובדים בשבת.

ההחלטה התקבלה בדיון שקיים דרעי בעקבות פנייה של גופים שונים, שביקשו לפרסם את רשימת בעלי ההיתר לעבוד בשבת בהתאם לחוק חופש המידע. הרשימה כוללת כ-400 היתרים, המתחדשים מעת לעת.

"כאשר יש נגישות לכל הרישיונות וההיתרים שמנפיק משרד הכלכלה, אין שום סיבה כי לא יינתן מידע דווקא באשר להיתר עבודה בשבת", אמר דרעי, יו"ר ש"ס. "מעסיקי עובדים בשבת צריכים לדעת שגם ההיתר הניתן להם, כמו לבעלי רישיונות והיתרים אחרים, אינו חסוי ויפורסם בשקיפות מלאה".

דרעי: מעסיקי עובדים בשבת צריכים לדעת שההיתר הניתן להם אינו חסוי

אתר JDN מציין כי חוק שעות עבודה ומנוחה אוסר על העסקת עובדים ביום המנוחה השבועי שלהם (שבת לעובד יהודי, שישי, שבת או ראשון לעובד שאינו יהודי). מעסיק הזקוק להיתר כדי להעסיק עובד ביום המנוחה השבועי יכול להסתמך על היתר כללי לענף שלם, כמו מלונאות או בתי אוכל, או על היתר מיוחד שניתן, לדוגמה, למפעל תעשייתי, לחברה עסקית או לערוץ חדשות.

במשרד הכלכלה מדגישים כי ההיתרים שניתנים חלים על תהליך מסוים וכי לא מתאפשר לגוף בעל היתר לעשות בו שימוש לפעילות שאינה חיונית ומחויבת המציאות.

לידיעה ב-JDNאיך תוכל לפעול?