חשש מריבוי השכלה

גדולי התורה החסידיים התירו לימודי MA בסמינרים

מועצת גדולי התורה של האדמו"רים החסידיים התירה לימודים לתואר שני מקביל, שלא יאפשר קבלה למוסדות אקדמיים אך יסייע לשיפור שכרן של עובדות ההוראה

סמינר בית יעקב בשכונת הדר בחיפה. צילום: Ori~, wikipediaסמינר בית יעקב בשכונת הדר בחיפה (צילום אילוסטרציה). צילום: Ori~, wikipedia

מועצת גדולי התורה של האדמו"רים החסידיים התירה לנשים חרדיות ללמוד לשם קבלת תואר שני. החלטתה של מועצת גדולי התורה התקבלה לאחר התלבטויות, מאחר שהסמינרים החרדיים אינם מעניקים תארים אקדמיים. למעשה, ההחלטה מאפשרת לנשים ללמוד לתואר אקוויוולנטי לתואר שני. תואר כזה יביא להעלאה בשכרן, אבל לא יאפשר להן להתקבל ללימודים במוסדות אקדמיים.

בסוף השבוע האחרון פורסמה בעיתונים "יתד נאמן" (הביטאון הליטאי המרכזי) ו"המודיע" (הביטאון החסידי) מודעה מטעם סמינר בית יעקב בחיפה, שבה נכתב: "לאור החלטת מועצת גדולי התורה לאשר לימודים לקבלת דרגת שכר אקוויוולנטית ל-M.A , אנו נערכים לפתיחת שנת הלימודים הבאה".

חלק מהאדמו"רים נקטו קו שמרני יותר מהקו של המנהיג הליטאי המרכזי, הרב אהרן לייב שטיינמן

את ההחלטה קיבלה מועצת גדולי התורה החסידית, שבכל הנוגע להשכלה נקטו חלק מהאדמו"רים החברים בה קו שמרני יותר מהקו של המנהיג הליטאי המרכזי, הרב אהרן לייב שטיינמן.

הסמינרים החרדיים אינם מעניקים לתלמידות תעודת בגרות או תואר אקדמי, בגלל החשש שהן יפנו ללימודים במכללות ובאוניברסיטאות ולא יישארו בתוך החברה החרדית.

מקור במועצת גדולי התורה החסידית אמר ל-nrg: "לא היה מי שיקדם את זה, והיה חשש מריבוי ההשכלה". כאמור, הנימוק שהביא להחלטה לאפשר לימודים לתואר היה כלכלי: הצורך בשיפור משכורתן של עובדות ההוראה.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?