החלשת המיסיון הצבאי

הרמטכ"ל מתכוון לצמצם מעורבות הרבנות הצבאית בחינוך

סמנכ"ל חדו"ש: טוב שיש רמטכ"ל שמבין שפעולות חינוך בצה"ל חייבות להיות ברוח ממלכתית

האלוף גדי אייזנקוט עם תת אלוף אייל זמיר ליד מצפה הילה. צילום: Israel Defense Forces, wikimediaהרמטכ"ל, גדי איזנקוט, עם תת אלוף אייל זמיר ליד מצפה הילה. צילום: Israel Defense Forces, wikimedia

הרמטכ"ל, רב־אלוף גדי איזנקוט, עומד להורות לאגף כוח האדם במטכ"ל לבחון מחדש את חלוקת הסמכויות בין הרבנות הצבאית וחיל החינוך, מתוך כוונה להגביל את מעורבותה של הרבנות בפעילות חינוכית בצבא.

בעשור האחרון ניהלו הרבנות הצבאית וחיל החינוך מאבק חריף על סמכויות בתחום החינוך בצבא. הרבנות הצבאית הגדילה את חלקה בפעילות החינוך לחיילים, תוך נגיסה בסמכויות חיל החינוך וניצול העובדה שלרשותה עמדו משאבים כספיים רבים יותר. "הארץ" מציין כי צעדים אלה עוררו מחלוקות קשות בתוך צה"ל. חברי כנסת ממפלגות השמאל אף מחו על מה שתיארו כזליגה מתוכננת של תכנים דתיים ליחידות צבאיות שונות.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר בתגובה ש"עמדותיו של הרמטכ"ל איזנקוט והבדיקה שעליה הכריז ראויות לכל שבח ומעוררות תקווה". עם זאת, הבהיר אילן, "הדרך עוד ארוכה ותהיה דרושה נחישות אמיתית כדי לשחרר את השטחים הגדולים שכבשה הרבנות מידי מערכת החינוך הצה"לית. אחת הסיבות לכך היא העוצמה הכלכלית הגדולה של הגופים האזרחיים שמציעים תוכניות חינוך לחיילים. טוב שיש רמטכ"ל שמבין שפעולות חינוך בצה"ל חייבות להיות ברוח ממלכתית. עצוב מאוד שבעשור האחרון נתן צה"ל למיסיון של הרבנות הצבאית להשתלט על כל חלקה טובה".

תהליך הנגיסה בסמכויותיו של חיל החינוך הגיע לשיאו בעת שתת־אלוף אביחי רונצקי היה הרב הצבאי הראשי. באותה תקופה הורחבה מאוד פעילותו של ענף "תודעה יהודית" ברבנות (שהוקם עוד בתקופתו הרב הצבאי הראשי תא"ל ישראל וייס).

ח"כ מוטי יוגב, הבית היהודי: ניסיונות הפגיעה בסמכויות הרבנות הצבאית לחבר את החיילים לערכי עם ישראל, הם פגיעה בחוסן צה"ל

פעילות הענף אף גלשה לתחומים שבעבר לא עסקו בהם רבנים, כמו ערכי לחימה. בימי מחליפו של רונצקי, תא"ל רפי פרץ, השתפרו היחסים בין שני הגופים. עם זאת, בחיל החינוך המשיכו להתלונן כי הרבנות מנצלת את העלייה במספר הקצינים והלוחמים הדתיים ביחידות הקרביות כדי להגדיל את השפעתה.

איזנקוט אמר באחרונה בכמה דיונים שעסקו בסמכויות הרבנות הצבאית, "כשמתברברים בניווט חוזרים לנ"צ (נקודת הציון) האחרונה. אנחנו לקחנו את הדברים צעד אחד רחוק מדי ועכשיו נעשה צעד אחד לאחור".

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי "כוונת הרמטכ"ל מבורכת ומהווה צעד מתבקש להבטחת אופיו הממלכתי של צה"ל".

כוונתו של איזנקוט לצמצם את מעורבותה של הרבנות הצבאית בתחום החינוך נתקלת גם בביקורת. הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת-אלוף (מיל') ישראל וייס, טען כי הרב הצבאי הראשי הנוכחי, תא"ל רפי פרץ, חייב להתפטר לנוכח תוכניתו של הרמטכ"ל. בראיון לתחנת הרדיו "גלי ישראל" אמר וייס: "גם כשאני שירתי ניסו להשית עלי החלטות כאלה ונלחמתי מלחמת חורמה בכל מי שניסה את הדבר הזה. בעניין כזה הייתי מסרב פקודה, הייתי מניח את המפתחות על השולחן והייתי יוצא לדרכי".

ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, תקף את המהלך המתוכנן. "ניסיונות הפגיעה בסמכויות הרבנות הצבאית לחבר את החיילים לערכי עם ישראל, הם פגיעה בחוסן צה"ל, ברוח הלחימה ובביטחון ישראל", כתב יוגב לשר הביטחון, משה יעלון.

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב"הארץ" על תגובות למהלךאיך תוכל לפעול?