מנהרות תקציביות

התקציב שמאוד דחוף להעביר: קייטנות לילדי החינוך החרדי

הסיעות החרדיות פנו לשר האוצר ולשר החינוך בדרישה להקצות באופן מיידי תקציב של כ-25 מיליון שקל להפעלת קייטנות בבתי הספר החרדיים

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חברי כנסת מיהדות התורה ומש"ס פנו בשבוע שעבר לשר האוצר, משה כחלון, ולשר החינוך, נפתלי בנט, וביקשו את התערבותם הדחופה לצורך העברת התקציב להפעלת קייטנות בבתי הספר החרדיים בחופש הגדול. הליכוד התחייב להעביר תקציבים לקייטנות אלה בהסכמים הקואליציוניים שחתם עם הסיעות החרדיות. ההתחייבות ניתנה אף שאין תקציב ל-2015. לפי ההערכות, התקציב הנדרש להפעלת הקייטנות החרדיות הוא 25 מיליון שקל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מאז שש"ס ויהדות התורה נכנסו לממשלה, השקופים הולכים ונעשים יותר ויותר שקופים עד שאי אפשר בכלל לראות או לזכור אותם, ואילו ההקצבות הולכות כצפוי בעיקר לאברכים. בהתחלה סידרו להם הנחות ענק במעונות יום ועכשיו הם דורשים לילדיהם קייטנות בחופש הגדול, אף על פי שמדובר בחינוך פרטי פורש".

לדברי רגב, "כל מי שהשלה את עצמו שהממשלה הזאת תעסוק בבעיה האיראנית, ביוקר המחיה וביוקר הדיור, מגלה שכל הדברים האלה משניים בחשיבותם וסדר העדיפויות האמיתי הוא עוד ועוד הטבות לאברכים ולחינוך החרדי. בשביל להעביר את ההטבות האלו מוכנים לחפור מנהרות תקציביות, שאפילו המנהרות בעזה מחווירות לידן".

רגב הביע חשש ש"בתוך זמן קצר תחליט הקואליציה גם על מימון שמרטפים חינם לתלמידי החינוך החרדי, שוברי דמי כיס לילדי

מנכ"ל חדו"ש: בתוך זמן קצר תחליט הקואליציה גם על מימון שמרטפים חינם לתלמידי החינוך החרדי ותארגן לילדי אברכים מחנות נופש

אברכים ותארגן לילדיהם מחנות נופש, כמובן בהפרדה מלאה בין ילדות וילדים". לדבריו, "אם ייענה משרד החינוך לדרישה החצופה של יהדות התורה וש"ס, הוא יגרום פגיעה קשה בחינוך הממלכתי. כמובן, זה יהיה עוד סיוע כלכלי למשפחות אברכים ועוד תמריץ בשבילם שלא לצאת לעבודה".

בשבוע שעבר פנה לכחלון סגן שר החינוך, מאיר פרוש, ודרש את התערבותו בעניין. ח"כ יעקב מרגי שלח מכתב דומה לשר החינוך, נפתלי בנט. בהסכמים הקואליציוניים של יהדות התורה וש"ס עם הליכוד נקבע כי תוכנית הקייטנות המסובסדות שמשרד החינוך החל ליישם בחופשת הקיץ בשנה שעברה תורחב ותתקיים גם בבתי הספר החרדים הפרטיים ותתוקצב באופן מלא על ידי המדינה.

עד כה, משרד החינוך הפעיל את התוכנית רק בחינוך הציבורי ובבתי הספר של החינוך הממלכתי – ולא בבתי הספר הפרטיים. "TheMarker" מציין שמסיבה זאת היא לא הופעלה בבתי הספר החרדיים.

פרוש מסר: ״הניסיון הנואל של הממשלה הקודמת להפלות בין דם לדם ולנשל את ילדי החינוך החרדי ממוסדות מוכרים שאינם רשמיים מהתוכנית – דינו להיכשל. לא ייתכן שילד חרדי יופלה לרעה בגלל מקום לימודיו. אין שום שייכות בין דיון על לימודי ליבה לצורך הבסיסי לספק לילד קייטנה ותעסוקה לחופש".

ממשרד האוצר נמסר: "טרם התקבלה החלטה בנושא תקצוב הקייטנות במגזר החרדי".

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?