הערת אזהרה

האוצר: אי שילוב חרדים וערבים בעבודה יביא לפשיטת רגל

ניתוח של כלכלן במשרד האוצר מגלה: המשך המגמה של אי שילוב חרדים וערבים בשוק העבודה יביא לאובדן שליטה בחוב הלאומי של ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יצחק כהן מש"ס (משמאלו) וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: פלאש 90

המשך המגמה של אי שילוב חרדים וערבים בשוק העבודה עלול להוביל את ישראל לפשיטת רגל בתוך כ-50 שנה. כך עולה מדו"ח שערך כלכלן במשרד האוצר.

הכלכלן, אסף גבע, ניתח את הוצאות הממשלה העתידיות. לפי ניתוח שערך, אם החרדים והערבים לא ישתלבו בשוק העבודה, הפער בין ההכנסות להוצאות ב–2059 יהיה 3.4% מהתמ"ג (כ-35 מיליארד שקל בשנה, במונחים של ימינו).

הסיבה לפער זה, לפי הניתוח של גבע, תהיה קריסה צפויה בהכנסות המדינה ממסי עבודה. החוב יעלה ליותר מ-170% מהתוצר. לפי "TheMarker", מדובר בחוב שנמצא באובדן שליטה. רמת החוב הזאת דומה לזו שאיפיינה את ישראל ב-1985 — רגע לפני שנקלעה לפשיטת רגל שממנה ניצלה הודות לתוכנית הייצוב הכלכלית.

לפי הדו"ח של האוצר, מציאות של "עסקים כרגיל" ואי הגדלה של מידת ההשתלבות של החרדים והרבים בשוק העבודה, "תביא לפשיטת רגל פיסקלית בטווח הבינוני והארוך, לצד ירידה בקצב הצמיחה של התוצר ועלייה באי־שוויון".

ההסכמים הקואליציוניים ביטלו למעשה מגמות חיוביות שהתחילו להתפתח בחברה החרדית

בהסכמים הקואליציוניים שעליהם חתם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רק לאחרונה, התנערה הממשלה מהבעיות הקשות של האוכלוסייה הערבית בישראל ומהצורך הדחוף להפסיק את האפליה וההדרה שלה.

גרוע מכך, כותבת מירב ארלוזורוב ב"TheMarker", נתניהו נכנע לכל דרישות החרדים וביטל את כל הצעדים שננקטו בשנתיים האחרונות בניסיון לאלץ אותם להפסיק את העדפתם לא ללמוד לימודי ליבה ולא לצאת לעבודה.

ההסכמים הקואליציוניים ביטלו למעשה מגמות חיוביות שהתחילו להתפתח בחברה החרדית — ובהן הקמת זרם חינוך חרדי־ממלכתי, שבו יילמדו לימודי ליבה לצד התכנים הייחודיים לחרדים, והתניית הנחה במעונות יום ביציאה של אבות לעבודה, שהביאה לזינוק של 70% במספר האבות החרדים העובדים.

החרדים יצאו מהבחירות שיכורי ניצחון, כאילו יוכלו להמשיך לא ללמוד לימודי ליבה ולא לעבוד לעד, כי הדוד סם מתל אביב יממן אותם. אבל לפי משרד האוצר, הדוד מתל אביב עומד לפשוט את הרגל.

לכתבה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?