הפסקה מפתיעה

הופסק התקצוב לתלמידי ישיבה שלא התייצבו בלשכה

לפי נוהל חדש, תלמיד ישיבה שלא התייצב בלשכת הגיוס מוגדר "מושעה צה"ל" ואינו מקבל תקציב

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

אגף הישיבות במשרד החינוך החל לעצור את התקצוב לבחורי ישיבות ולאברכים שלא התייצבו בלשכות הגיוס. מנהלי ישיבות וכוללים ששלחו למשרד החינוך רשימות של תלמידים הלומדים אצלם, לצורך קבלת תקציב, מצאו שחלק מהתלמידים לא תוקצבו. תלמידים אלה נפסלו לפי סעיף חדש, שלפיו הם מוגדרים "מושעה צה"ל". תלמידים שנחשבים "מושעי צה"ל" לא מקבלים תמיכה כספית ממשרד החינוך.

הנוהל החדש יפגע בעיקר בישיבות המזוהות עם הרב שמואל אוירבך, שהורה לתלמידיו שלא להתייצב בלשכות הגיוס באופן גורף. מקורות בעולם הישיבות אמרו כי הנוהל החדש יושם ללא התראה מוקדמת. לדבריהם, הם הופתעו לגלות שחלק מהתלמידים לא יתוקצבו, מפני שהם מוגדרים "מושעי צה"ל".

מקורות בעולם הישיבות אמרו כי הנוהל החדש יושם ללא התראה מוקדמת

לפי מסמך שהגיע ל"כיכר השבת", הנוהל היה אמור להיכנס לתוקף לפני כשלוש שנים, אבל יושם רק בימים האחרונים. חרדים העובדים במשרד החינוך אמרו כי מדובר במבחני תמיכה שנוסחו בתקופה שבה היה גדעון סער שר החינוך. לדבריהם, "התקנות היו קיימות במשך כל הזמן, כך שמי שלא התייצב לא קיבל את התמיכה".

הם הוסיפו כי דו"ח מבקר המדינה התייחס לפני זמן מה לסוגיית הצלבת המידע בין רשויות ממשל שונות, ובין היתר בין רשויות הצבא למשרד החינוך. לפי הדו"ח, אם תלמיד ישיבה לא התייצב לצו ראשון, הדבר נודע ישירות למשרד החינוך ולכן המשרד נדרש לבחון מחדש את התמיכה באותו משתמט.

לא הושגה תגובת משרד החינוך.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?