הדרה מתפשטת

צרכנייה באשדוד הנהיגה שעות נפרדות לגברים ולנשים

הצרכנייה פועלת באזור שבו אוכלוסייה חרדית ברובע ג' בעיר. מהל החנות אמר כי לא ימנע מנשים שירות בשעות המיועדות לגברים

כ-300 נשים השתתפו ברקוד המוני נגד הדרת נשים וקווי ההפרדה בבית שמש. 05/01/2012 צילום פלאש 90כ-300 נשים בריקוד המוני נגד הדרת נשים בבית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בצרכנייה הפועלת ברובע ג' באשדוד תלוי שלט, המבשר ללקוחות שהחנות פתוחה בשעות מסוימות לגברים ובשעות אחרות לנשים. עם זאת, לפי ynet מנהל החנות אמר כי אם תיכנס לחנות אשה בשעות המיועדות לגברים היא תקבל שירות, וגם ההפך נכון.

הצרכנייה ממוקמת בחלק הצפוני של רובע ג', אזור שרוב אוכלוסייתו חרדית ושבו פועלים מוסדות חרדיים. ברובע כולו מתגוררים חילונים, עולים מברית המועצות לשעבר ויוצאי אתיופיה.

עובדת בצרכנייה אמרה שהמקום קטן ושיש חשש שבמעברים הצרים ייווצר מגע בין הקונים. לדבריה, זאת הסיבה לשמירה על שעות נפרדות. "בשעות של מכירה לגברים, למשל, הסדרניות אינן עובדות", אמרו בצרכנייה. אחת העובדות אמרה שקביעת שעות נפרדות לנשים ולגברים אינה מעניינה. "אני עושה

עובדת בצרכנייה: אני יכולה לעבוד גם כשגברים פה, אבל הם לא יעברו ליד המדף שאני מסדרת. זה מקום צפוף, לכן ההפרדה

את העבודה שלי. אני יכולה לעבוד גם כשגברים פה, אבל הם לא יעברו באזור של המדף שאני מסדרת. זה מקום צפוף, לכן ההפרדה", אמרה.

מנהל הצרכנייה הוסיף: "ההפרדה היא על דעת מי שרוצה לקנות פה. זו לא הדרת נשים. מי שרוצה שופינג יכול לקנות עם אשתו באושר עד, בוויקטורי, במחסני השוק ועוד. למי שבא לפה, אנחנו נותנים שירות".

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "קיימות הנחיות ברורות על איסור הדרת נשים במרחב הציבורי, הידועות והמוכרות לציבור מנהלי המוסדות הציבוריים ולמנכ"לי התאגידים העירוניים. במקרה הנדון מדובר במרכול פרטי, ואף שהתופעה מגונה אין לנו כלים לפעול נגדה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?