מהעבודה לכולל

הממשלה ביטלה ההעדפה במעונות יום לאנשים עובדים

תקנה שהתנתה סבסוד מעונות יום ביציאה של האבות לשוק העבודה בוטלה. אבות חרדים יוכלו להמשיך ללמוד בכולל ולקבל סבסוד לילדיהם הלומדים במעונות

יו''ר ש''ס אריה דרעי בכנס זכרון שנערך בארנה בירושלים במלאת שנה לפטירתו של הרב עובדיה יוסף 28.09.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש''ס ושר הכלכלה, אריה דרעי, בכנס זיכרון לרב עובדיה יוסף בארנה בירושלים. צילום: פלאש 90

בישיבה הראשונה של הממשלה החדשה הוחלט לבטל סעיף שהביא להעלאת מספרם של האבות החרדים העובדים. הסעיף התנה את הזכות לקבל סבסוד במעונות יום בכך ששני ההורים ייצאו לעבוד. ההחלטה לבטל סעיף זה, מדווח "TheMarker", התקבלה ללא התנגדויות. גם שר האוצר, משה כחלון, לא התנגד.

הסעיף המתנה סבסוד מעונות יום בתעסוקה של שני ההורים הוכנס לחוק לפני כשנתיים. הוא קבע שמשפחתו של אב העובד לפחות עשר שעות בשבוע תקבל סבסוד גדול יותר ממשפחה שבה האב אינו עובד. לפי נתוני משרד הכלכלה, מאז נכנסה התקנה לתוקף עלה מספר האבות החרדים העובדים, שילדיהם לומדים במעונות יום של המדינה, בעשרות אחוזים בכל שנה.

ש"ס התנגדה לתקנה וביטולה היה אחד הסעיפים החשובים בהסכמים הקואליציוניים שעליהם חתמה לאחרונה. זהו הצעד הראשון בדרך למחיקה שיטתית של החוקים והתקנות שנכנסו לתוקף בימיו של שר האוצר הקודם, יאיר לפיד. בשנה הראשונה שבה יושם הסעיף נרשם זינוק של 70% במספר האבות החרדים העובדים שילדיהם לומדים במעונות יום. גם מספר הילדים החרדים במעונות המסובסדים עלה.

משרד הכלכלה מסר ל"TheMarker" כי באותה שנה ירד של מספר האבות הלומדים בכולל ב-36%, ל-11.5 אלף. עם זאת, במשרד לא ידעו לומר אם האבות, שחדלו להצהיר שהם לומדים בכולל, הצטרפו לשוק העבודה.

בשנה הראשונה שבה יושם הסעיף נרשם זינוק של 70% במספר האבות החרדים העובדים

סבסוד מעונות היום אפשר לחרדים לממן את הישארות האבות מחוץ לשוק העבודה. משפחה חרדית ממוצעת, עם שישה ילדים, חסכה כ-2,000 שקל בחודש בשל הסבסוד של מעונות היום.

עידוד עבודה בקרב אבות חרדים הוא כלי חשוב לחילוץ משפחות חרדיות מעוני. על פי נתוני הביטוח הלאומי, תחולת העוני של משפחות עם מפרנס יחיד היא 24%. במשפחות שבהן שני מפרנסים, שיעור המשפחות העניות הוא פחות מ-6%. ועדת אלאלוף מצאה כי במשפחות חרדיות שבהן שני בני הזוג עובדים, שיעור העוני נמוך ב-70% מאשר בשאר המגזר החרדי.

פעילותו הנמרצת של שר הכלכלה החדש, אריה דרעי מש"ס, לביטול התקנה עשויה להכשיל את אחד מעקרונות היסוד של מדיניות הרווחה – מלחמה בעוני באמצעות עידוד התעסוקה. בעקבות ההחלטה משפחות עובדות ממעמד הביניים הנמוך יקופחו ויקבלו סבסוד נמוך יותר במעונות יום ממשפחות חרדיות שבהן האב אינו עובד.

משרד הכלכלה מסר בתגובה: "המשרד פועל לשילוב מגוון אוכלוסיות בשוק העבודה, ובהן המגזר החרדי, בכלים מגוונים ורבים. בין הכלים: מרכזי הכוון תעסוקתיים, סיוע בלימודי הכשרה, סיוע למעסיקים בקליטת עובדים ומגוון כלים נוספים, בהם גם סבסוד מעונות היום. שילוב הגברים החרדים במעגל התעסוקה נובע משילוב נכון ומקיף במגוון הכלים שהוזכרו לעיל, ויופעלו גם בשנים הקרובות, ולא מסבסוד מעונות היום – המהווה כלי אחד בלבד מני רבים".

לידיעה ב"TheMarker"

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?