יהדות לא מאושרת

הרבנות פסלה יהדותם של חרדית ו-50 בני משפחתה

אמה של הצעירה התגיירה לפני נישואיה, אבל הליך הגיור לא היה תקף. בית הדין הרבני בנתניה התיר את יהדות האם ואחר כך אישר כי גם כל שאר בני המשפחה יהודים

טקס גיור, צילום: goldberg, flickrטקס גיור (צילום אילוסטרציה). צילום: goldberg, flickr

צעירה הלומדת בסמינר חרדי פנתה לאחרונה לבין הדין הרבני בנתניה, כדי לברר את יהדותה. בירור היהדות נדרש, מפני שהצעירה רוצה להתחתן. היא התבקשה להגיש לבית הדין מסמכים על אמה, ואז התגלתה בעיה. התברר שהליך גיור שעברה האם בשנות ה-60 אינו תקף, מפני שהאדם שערך אותו לא היה מוסמך.

בעקבות קביעה זו נאלצו 50 מבני משפחתה של הכלה המיועדת לעבור הליך גיור מהיר. בתחילת הליך בירור היהדות הסבירה הצעירה, בת 20, שאחיותיה הגדולות ואחיה התחתנו בישראל. הוריה אף סיפרו לה שאמה התגיירה לפני שנישאה לאביה. בוואלה נכתב שהצעירה הניחה שהליך הגיור הוא מקור הבעיה.

המזכיר הראשי של בית הדין בנתניה, הרב אלון ארביב, פנה לרבנות הראשית וביקש לבדוק את המסמך שהגישה הנערה. מהרבנות נמסר בתשובה כי האישור שהוגש על גיור האם אינו תקף ואינו מוכר על ידה.

האדם שגייר את האם בשנות ה-60 לא היה מוסמך

"בית הדין נדהם מהאישור שקובע כי הבחורה אינה יהודייה, שהרי על פי ההלכה יהדות נקבעת על פי האם", אמר ארביב. "אם היא עברה גיור שלא לפי ההלכה, משמעות הדברים שגם הבת אינה יהודייה וגם אחיה ואחיותיה וילדיהם. מדובר פה על אסון משפחתי של 50 איש מעוכבי נישואין".

בית הדין הרבני בנתניה ערך בירור נוסף, שבסופו התיר את יהדותה של האם. כך הותרה גם יהדותם של שאר בני המשפחה. הם עברו הטבלה ביום מרוכז.

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, אמרה: "יש לשבח את בית הדין הרבני על המאמץ והמסירות שהושקעו במקרה כדי למצוא פתרון הלכתי לבעיה אנושית".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?