חדו"ש חושפת:

מספר האברכים גדל ב-7000 בשנה האחרונה

למרות מאמצי הממשלה להוציא את הגברים החרדים לשוק העבודה מספר האברכים גדל בקצב ממוצע של 5000 לשנה

ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90ישיבת חברון בירושלים. מספר האברכים גדל. צילום: פלאש 90

למרות מאמצי הממשלה להוציא את הגברים החרדים לשוק העבודה, מספר האברכים שמממנת המדינה ממשיך לגדול בקצב ממוצע של 5000 איש בשנה. מספר האברכים שמממן משרד החינוך עמד על 65,500 ב-2008. הוא גדל ל-68,000 אלף ב-2009 ול-75,000 השנה. זהו גידול של 7000 אברכים בשנה האחרונה בלבד.

כך חושף סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן, על בסיס נתוני משרד החינוך. הנתונים מתפרסמים לקראת הישיבה המיוחדת של ועדת העבודה והרווחה בנושא תעסוקת חרדים שתערך הבוקר בכנס שדרות, בה ישתתף אילן.

אברכים הם תלמידי ישיבה נשואים הלומדים בכוללים, ישיבות לגברים נשואים. אילן הגדיר את הנתונים על הגידול במספר האברכים "מדאיגים ביותר". לדבריו, "המדינה משקיעה

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן: "הממשלה מטביעה את המשק בים של אברכים. חייבים להתנות קצבאות בעבודה"

מאות מיליוני שקלים בשנה במאמץ הלאומי של הוצאת אברכים לשוק העבודה ומתברר שהדבר מועיל רק בשוליים". הסיבה לכך היא ש"באותו זמן מסייעת המדינה בהיקף הרבה יותר גדול למי שנשאר בישיבות. זאת, באמצעות קצבות והנחות שונות". לדברי אילן, "הנסיקה במספר האברכים היא עוד הוכחה חותכת לצורך לבטל לאלתר את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים". הממשלה מטביעה את המשק בים של אברכים", אמר אילן. "היא מבטיחה עוד הרבה דו"חות עוני קשים על העוני מרצון במגזר החרדי".

הוא הזהיר, שאם לא יחול מפנה דרמטי בציבור החרדי "בשנת 2020 יגדל מספר האברכים בקצב של עשרת אלפים בשנה". לכן, לדבריו אין מנוס מלהתנות כל קצבת רווחה במיצוי כושר ההשתכרות. "קצבאות",

איור הבלוג לוגו הבלוג "משגיח כשרות" של שחר אילן. איור: עמוס בידרמן

אמר אילן, "יש לתת לעניים שאינם מצליחים להחלץ ממצבם ולא לעניים מרצון".

אילן הזהיר מפני תוכנית המפלגות החרדיות להעניק החזרי משכנתא בהיקף של עד 800 שקלים לרוכשי דירות בפריפריה. זאת, בעוד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס יוזם בניה של עשרות אלפי דירות לחרדים בפריפריה. "לא מדובר בסיוע לעיירות פיתוח אלא בעוד הקצבה לחרדים", אמר אילן. לדבריו, "אטיאס מנסה להפוך את החזרי המשכנתא לתחליף קצבאות ילדים, שיקל על האברכים לא לצאת לעבודה".

אילן הזהיר גם ש"אסור לבנות ערים ושכונות לחרדים בלי לבנות בהם מרכזי תעסוקה". לדבריו, "אין ספק שצריך לפתור את בעיית הדיור החרדית, אבל אסור לבנות ערים ללא עבודה שיהפכו למלכודות עוני נוראות".איך תוכל לפעול?