קואליציית כניעה וסחיטה

סקר חדו"ש: 76% מהציבור – הליכוד ויתר יותר מדי

לפי סקר של מכון סמית, 56% מהציבור אומרים שההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה ירחיק את הציבור מהיהדות. 11% בלבד אומרים שההסכם יקרב את הציבור ליהדות

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה, חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש, בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

76% מהציבור היהודי סבורים שההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה כולל יותר מדי ויתורים מצד הליכוד. מתוכם, 52% אמרו שהוא כולל הרבה יותר מדי ויתורים ו-24% שהוא כולל די הרבה ויתורים. 56% סבורים שההסכם הקואליציוני ירחיק את הציבור מהיהדות ורק 11% סבורים שהוא יקרב אותו ליהדות.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. הסקר נערך בשבוע שעבר, בפאנל אינטרנטי בקרב 500 איש, שמהווים מדגם מיצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת. כאמור, 76% מהציבור היהודי סבורים שהליכוד ויתר יותר מדי בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה, לעומת 17% שסבורים שהוא ויתר במידה הנכונה ורק 7% שסבורים שהוא ויתר פחות מדי.

מה קורה בקרב מצביעי הליכוד? 74% מהם סבורים שהליכוד הגזים בוויתוריו ליהדות התורה. גם 76% ממצביעי כולנו ו-66% ממצביעי הבית היהודי סבורים שהליכוד ביצע ויתורים רבים. כן סבורים כך: 99% ממצביעי המחנה הציוני, 97% ממצביעי יש עתיד, 90% ממצביעי ישראל ביתנו ו-95% ממצביעי מרצ. 91% ממצביעי יהדות התורה ו-100% ממצביעי ש"ס סבורים שהליכוד ויתר במידה הנכונה או פחות מדי. בין החילונים, 91% סבורים שההסכם כולל יותר מדי ויתורים, בין העולים 87% ובין הדתיים 59%.

56% מהציבור סבורים שסעיפים בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה בנושאים כמו העברת תקציבים, חוק הגיוס וחוק הגיור ירחיקו את הציבור מהיהדות. רק 11% סבורים שהם יקרבו את הציבור ליהדות ו-33% סבורים שהם לא יקרבו ולא ירחיקו.

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "הציבור מתנגד למכירת החיסול של ערכי המדינה ותקציביה, שערך נתניהו כדי לקנות את השילטון"

בקרב החילונים, 72% סבורים שההסכם ירחיק את הציבור מהיהדות, בקרב המסורתיים – 51% (רק 12% אמרו שההסכם יקרב) ובקרב העולים 63%. בין מצביעי הליכוד, 48% אמרו שהסעיפים ירחיקו מהיהדות ורק 10% אמרו שיקרבו. בין מצביעי יהדות התורה ,44% אמרו שהסעיפים יקרבו ואף אחד לא אמר שהם ירחיקו.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "התוצאות חד משמעיות: הציבור הרחב, כולל בוחרי הליכוד וכולנו, מתנגד למכירת החיסול של ערכי המדינה ותקציביה, שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לקנות שלטון מהמפלגות החרדיות". רגב מדגיש: "אין כמעט מגזר בחברה היהודית שלא חושב שהוויתורים היו מוגזמים. הציבור מבין שההסכמים הקואליציוניים הם חבלה מודעת בשוויון בנטל, במאמץ הלאומי להוציא גברים חרדים לעבודה ובמטרה הכל כך חשובה להנהיג תוכנית ליבה בחינוך החרדי".

"הציבור מעביר לנתניהו מסר ברור", אמר עוד רגב. "הוא לא מעוניין בקואליציית הכניעה והסחיטה שהוקמה, אלא בקואליציה אחרת שבמרכזה המפלגות האזרחיות, קואליציה של ערכי הציונות ולא ערכי הסחטנות. למפלגות החרדיות מעביר הציבור את המסר שהסכם הסחטנות מרחיק וממאיס את היהדות על הציבור הרחב. שוב הוכח שהממסד החרדי והמפלגות החרדיות הם האויב מספר 1 של היהדות בישראל".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?