בר השגה למי?

הסיכום שנותן לחרדים עדיפות בדיור, ממלכד את כחלון

הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה ישונו בעקבות ההסכם עם ש"ס, כך שיינתנו נקודות זכות על ותק בנישואים. מיצוי כושר ההשתכרות כבר אינו נכלל בקריטריונים

יור כולנו משה כחלון בכנס בחירות בהרצליה 23.02.2015 צילום: גילי יערי פלאש 90יור כולנו, משה כחלון, בכנס בחירות בהרצליה. צילום: גילי יערי, פלאש 90

ההסכם הקואליציוני שעליו חתמו ש"ס והליכוד קובע כי הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה ישונו פעם נוספת. על פי ההסכם, הקריטריונים שהיו נהוגים בשנת 2012 ישובו לתוקפם.

הקריטריונים הללו, שהוגדרו על ידי שר הבינוי והשיכון לשעבר אריאל אטיאס, ייתנו נקודות זכות על "שנות ותק בנישואים". לעומת זאת, סעיף "מיצוי כושר ההשתכרות", שעליו המליצה ועדת טרכטנברג וששר האוצר לשעבר יאיר לפיד פעל להוסיף, יימחק מהקריטריונים. השינויים יעניקו יתרון משמעותי לציבור החרדי-הדתי, בין השאר מפני שקבוצת אוכלוסייה זו נוטה להתחתן בגיל צעיר יחסית. בגללם עשוי שר האוצר המיועד, משה כחלון, להיקלע למלכוד.

"הארץ" מציין כי בתחום הדיור בר ההשגה סיכם כחלון עם הליכוד, שכלל קרקעות המדינה ישווקו במתכונת "מחיר למשתכן". 80% מהן ישווקו לחסרי דירה, בהתאם לקריטריונים שייקבע משרד הבינוי. שילוב של הסיכום עם כחלון והסיכום עם

כחלון קיבל את השליטה ברשות מקרקעי ישראל, וכך יהיו לו כלים למנוע את אישור השינוי בקריטריונים

ש"ס מביא לאבסורד – 100% מקרקעות המדינה ישווקו באופן מוזל ותוך מתן עדיפות לציבור החרדי. במערכת הפוליטית מעריכים כי כחלון לא יוכל לקבל מצב כזה.

לאחר שקיבל את השליטה ברשות מקרקעי ישראל, לכחלון יהיו כלים למנוע את אישור השינוי בקריטריונים. מועצת מקרקעי ישראל מוסמכת לאשר את הקריטריונים. אבל מכיוון שהממשלה נשענת על קואליציה צרה, כחלון יהיה זקוק לתמיכת החרדים באישור רפורמות שהוא מעוניין לקדם.

ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר שיקדם הצעת חוק שלפיה מיצוי כושר ההשתכרות יהיה קריטריון קובע לפחות לזכאות לכרישת חלק מהדירות המוזלות. "נוביל מלחמת חורמה בכנסת על הניסיון לשנות את הקריטריונים בדיור ולהפלות מחדש זוגות צעירים עובדים", אמר שמולי. "גם המגזר החרדי סובל מבעיות דיור קשות ואין שום מניעה שייהנה ממכסה מסוימת שתיועד לו, אבל לא על חשבון הרוב שעובד ומשרת".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?