מכירת חיסול מתמשכת

ש"ס השיגה 70 מיליון שקל למבני דת, הערים החרדיות יוכנסו לאזורי עדיפות לאומית

הפרשן החרדי אבי בלום חשף את הסעיפים הכספיים בהסכם הקואליציוני של ש"ס. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "ש"ס תזרוק עשרות מיליוני שקלים על הקמת מקווה על כל גבעה ובית כנסת ליד כל מקורב. נראה שאין סיכוי שנתעורר מהסיוט הזה ונגלה שמדובר רק בחלום נורא"

כנס זכרון במלאת שנה לפטירתו של מנהיג ש''ס הרב עובדיה יוסף בארנה בירושלים. 28.09.2014 צילום: נועם רבקין פנטון פלאש 90כנס זיכרון במלאת שנה לפטירתו של מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, בארנה בירושלים. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

המשרד לשירותי דת יקבל 70 מיליון שקלים להקמת מבני דת, מקוואות והתקנת עירובים. זהו, על פי הפרשן החרדי אבי בלום, אחד הסעיפים בהסכם הקואליציוני של ש"ס. בלום, הכותב ברשת העיתונים החרדית "קו" ומשדר ברדיו "קול ברמה", הוא ככל הידוע הראשון החושף חלק מהסעיפים הכספיים הסקטוריאליים של ש"ס (ציטוט בהמשך).

הגילויים מעלים את האפשרות שבהסכם של ש"ס יש לא פחות הישגים כספיים מגזריים מאשר בהסכם של יהדות התורה, שעורר סערה ציבורית גדולה כל כך. המפלגות החרדיות, ובייחוד ש"ס, מייחסות חשיבות רבה להקמת מבני דת באזורים רבים ככל האפשר. סיבה אחת היא שזו דרך מצוינת לסייע למקורבים ולגמול לפעילים מפלגתיים. הסיבה השנייה היא שמבני דת באזורים חילוניים מסייעים מאוד להחזיר בתשובה.

על פי בלום, ההסכם כולל סעיף נוסף בעל משמעות שיכולה להגיע למאות מיליוני שקלים: הערים החרדיות יוחזרו לרשימת אזורי העדיפות הלאומית. הסעיף הזה מוזר במיוחד, משום שאין שום עיר חרדית בפריפריה. יש שתי ערים חרדיות בשטחים, אבל שתיהן ממש על הקו הירוק במרכז הארץ. קשה מאוד, למשל, להבין איך אפשר יהיה להכריז על העיר החרדית מודיעין עילית כאזור עדיפות, בעוד שהעיר השכנה, מודיעין, לא תוכרז כך. העיר ביתר עילית סמוכה לירושלים.

סעיף שלישי הוא חידוש חוק נהרי, החוק המחייב רשויות מקומיות לתקצב מוסדות חרדיים גם אם אינם מלמדים תוכנית ליבה. הסעיף הזה אינו מופיע בהסכם של יהדות התורה ונראה שהוסכם בין המפלגות להשאיר אותו לש"ס, שכן הוא היה יוזמה שלה מלכתחילה וקרוי על שם אחד מבכיריה.

שני סעיפים הרבה פחות בעייתיים ואולי אפילו חיוביים על פי אותו מקור:

• מדי שנה יוקצו לפחות 5,000 דירות ייעודיות לחרדים

הסעיף שלפיו יוחזרו הערים החרדיות לרשימת אזורי העדיפות הלאומית מוזר במיוחד, משום שאין שום עיר חרדית בפריפריה

• יוקצו 8 מיליון שקלים למלגות לסטודנטים חרדים

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "מי שקיווה שההסכם הקואליציוני של יהדות התורה מסיים את מסע הסחטנות החזירי של המפלגות החרדיות התבדה. הליכוד המשיך במכירת החיסול של ערכי הציונות ותקציבה ושל עתיד המדינה והכלכלה. נראה שאין סיכוי שנתעורר מהסיוט הזה ונגלה שהוא היה רק חלום נורא. לא נותר אלא לקוות שהממשלה הנוראה הזאת תופל מוקדם ככל האפשר בטרם תספיק להגשים את מזימותיה".

"על פי הפרסומים", אמר רגב, "ש"ס תזרוק עשרות מיליוני שקלים על הקמת מקווה על כל גבעה ובית כנסת ליד כל מקורב. הערים החרדיות יוחזרו ללא כל הצדקה ולמרות שאינן בפריפריה, לעדיפות לאומית, מה שיאפשר לחזור ולשווק דווקא לאברכים דיור בזול במרכז הארץ, כמו בימי שר השיכון אריאל אטיאס הזכורים לרע". עוד ציין רגב, ש"מה שהמפלגות החרדיות קוראות לו בשם המכובס 'תרבות תורנית' הוא במציאות תקציבים לארגונים מפלגתיים ולהחזרה בתשובה".

-----

בטורו של בלום נכתב: ..."כמאה סעיפים כולל ההסכם עם ש"ס ונכללות בו הטבות לרוב: 70 מיליון שקלים למבני דת, מקוואות ועירובין, החזרת חוק נהרי, תוספת בבסיס התקציב לתרבות תורנית, מלגות לסטודנטים חרדים בסך 8 מיליון שיועברו ישירות לסטודנטים, ועוד כהנה וכהנה. אם רק חלק מההבטחות יקוימו, אנחנו מסודרים"...

..."למרבה המזל (נכון יותר לומר: טיפת מזל, ולא יותר), גם בסוגיה הזאת ההסכם של ש"ס משמש מעין מקצה שיפורים חלקי לזה של יהדות התורה. במסגרת ההסכם נקבע פרטנית כי יוקצו יעדים לבניית 5,000 יחידות דיור בשנה לחרדים. בנוסף, תתוקן החלטת הממשלה והיישובים החרדיים ישובצו במפת אזורי העדיפות הלאומית".

לידיעה ב"TheMarker"

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?