בקסבה של בית שמש

חדו"ש: האחריות לתקיפת חיילים מוטלת על מערכת החוק

קצין צה"ל הותקף על ידי קיצונים בבית שמש. מנכ"ל חדו"ש: רק לאחר שתוקפי חיילים ייכנסו לכלא לתקופות ארוכות, יש סיכוי שהתופעה תיבלם

חיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipediaחיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה'' (צילום אילוסטרציה). צילום: Naama, wikipedia

רב-סרן שרגא דהן, קצין חרדי, בא ביום שני עם אשתו לניחום אבלים בביתו של הרב מרדכי נח מנדלסון באזור חרדי בבית שמש. כשהבחינו העוברים והשבים במדיו של דהן, התאספו כמה מהם סביבו והחלו לקלל אותו ואת אשתו. דהן משרת כרב בתל השומר וביחידת הנפגעים והשלישות הראשית ברמת בית שמש ב'.

עדים שהיו במקום אמרו שהתוקפים דרשו מהשניים להסתלק מהאזור, ירקו עליהם ויידו לעברם חפצים שונים. דהן ואשתו נמלטו לבסוף, אך התוקפים המשיכו לקלל אותם.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "האחריות הישירה לכל מקרה תקיפה של חייל על ידי בריוני הקיצונים החרדים מוטלת על מערכת החוק, שאינה עושה דבר להילחם בתופעה". לדברי רגב, "הקסבות של מאה שערים ובית שמש הפכו לארץ ללא חוק ולאזורי סכנה לחיילים. עשרות רבות של מקרים עוברים ללא כתבי אישום והבריונים לומדים שתקיפת חייל או קצין עברי אינה חשובה מספיק בעיני משטרת ישראל והפרקליטות והיא עבירה שאין כל סיכון בצדה. רק לאחר שתוקפי חיילים ייכנסו לכלא לתקופות ארוכות, יש סיכוי שהתופעה תיבלם".

עוד ציין רגב: "אין ספק שהבריונים מקבלים רוח גבית מההסכם הקואליציוני, המעקר את חוק הגיוס ומאפשר לשר הביטחון לשחק ביעדי

התוקפים דרשו מהקצין ומאשתו להסתלק מהאזור, ירקו עליהם ויידו לעברם חפצים שונים

הגיוס. המסר הוא אחיד וברור: החוק הישראלי ועקרון השוויון אינם חלים על בחורי הישיבות, לא על הרוב המשתמט וגם לא על המיעוט העברייני והאלים".

ואלה מציין שאין מדובר במקרה הראשון שחייל מותקף על ידי תושבי בית שמש. חייל המשרת בנח"ל החרדי שעבר בעיר ביום השואה ספג מעשרות חרדים יריקות וצעקות "נאצי", "אפיקורס" ו"חרד"ק, צא משכונתנו".

לפי ידיעה ב"גלובס", בשיחה שערך עם חבריו לאחר התקרית אמר החייל: "מצד אחד, זה היה מאוד לא נעים. מצד שני, אני גאה במה שאני עושה ולכן הלכתי דרכם בראש זקוף. ידוע לי גם שרוב הציבור החרדי לא חושב כך".

שבוע אחר כך הותקף מפקד מחלקה בגדוד החרדי בגבעתי בשכונת מאה שערים שבירושלים. הקצין בא לבקר שניים מחייליו בשכונה, ועשרות חרדים קיצונים השליכו עליו אבנים, ביצים וחפצים נוספים. כלי רכבו הותקף באבנים גדולות ושמשת הרכב נופצה.

בתגובה לאירוע האחרון בבית שמש נמסר מדובר צה"ל: "צה"ל רואה בחומרה, מוקיע ומגנה כל ניסיון לפגיעה במפקדיו ובחייליו. הרב גאה בשירותו הצבאי וגאה בלבישת מדי צה"ל".

לידיעה בוואלה

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?