תקיפה ללא ענישה

136 תלונות על תקיפת חיילים חרדים, 0 כתבי אישום

רק ארבעה תיקים בנוגע לתקיפת חיילים חרדים מטופלים בפרקליטות, שלדבריה מתייחסת לתופעה בחומרה

חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. 24.02.2012. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90.חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

קצין בחטיבת גבעתי שבא ביום שישי שעבר לבקר שניים מחייליו בשכונת מאה שערים הותקף על ידי עשרות, ואבנים הושלכו על מכוניתו. זאת היתה אחת התקריות החמורות בשנתיים האחרונות, שבהן מתנהל בציבור החרדי קמפיין נגד חרדים המתגייסים לצה"ל, שמכונים חרד"קים.

אתר "בחדרי חרדים" בדק מה עושה צה"ל למיגור התופעה. בצבא טענו כי פרקליטות המדינה אינה פועלת בתקיפות ובנחישות נגד תוקפי חיילים חרדים.

בדיון שהתקיים לפני כשנה בוועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון בכנסת אמרו נציגי צה"ל, כי מאז מאי 2013 ועד מרס 2014 התקבלו במשטרה 136 תלונות על תקיפת חיילים חרדים. בנוסף התקבלו 45 פניות של חיילים חרדים, שחששו מאי קבלה שלהם או של בני משפחותיהם למוסדות חינוך. אף על פי שלמשטרה הוגשו למעלה ממאה תלונות, הפרקליטות מטפלת בארבעה תיקים בלבד.

הפרקליטות פועלת לתיקון חוק העונשין, 'באופן שיאפשר שימוש בעבירת ההסתה לאלימות במקרים מתאימים נוספים'

עד כה לא הוגש ולא כתב אישום אחד נגד תוקפי חיילים.

מפרקליטות המדינה נמסר כי שם מתייחסים בחומרה לתופעה של תקיפת חיילים. "מקום בו מתגבשות ראיות לכאורה כנגד החשודים, מעניק הדין הישראלי כלים להתמודד עם התופעה, בין היתר בעבירות של איומים, העלבת עובד ציבור, הסתה, תקיפה ועוד", נמסר מהפרקליטות. הפרקליטות הוסיפה, כי היא פועלת לתיקון חוק העונשין, "באופן שיאפשר שימוש בעבירת ההסתה לאלימות במקרים מתאימים נוספים".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל קולט לשורותיו בשנים האחרונות אלפי מתגייסים חרדים לתפקידים משמעותיים בכלל יחידות הצבא. צה"ל רואה בחומרה, מוקיע ומגנה כל ניסיון לפגיעה במפקדיו וחייליו, העושים לילות כימים בהגנה על ביטחון המדינה ואזרחיה".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?