גיור קטינים

מכשולי הדת של ילדים שנולדו לאמהות פונדקאיות בנפאל

הילדים אינם נחשבים יהודים על פי ההלכה והם יידרשו לעבור הליך גיור. ההורים יתבקשו לשלוח את הילדים לבתי ספר דתיים

צוותי מד''א שחזרו מנפאל, עם תינוקות שנולדו לאמהות פונדקאיות. צילום: MDA Spokeperson, flickrצוותי מד''א שחזרו מנפאל, עם תינוקות שנולדו לאמהות פונדקאיות. צילום: MDA Spokeperson, flickr

הומוסקסואלים ישראלים שמעוניינים להיות הורים נאלצים לצאת לחו"ל, שם הם פוגשים אמהות פונדקאיות היולדות את ילדיהם. הסיבה לכך היא שחוק הפונדקאות הישראלי אינו חל על הומואים. לסביות יכולות לקבל תרומת זרע כדי ללדת ילד, אבל גברים הומואים המבקשים להיות הורים ביולוגיים אינם יכולים לקבל את שירותי פונדקאות שמספק משרד הבריאות.

השבוע, בעקבות רעידת האדמה הקשה בנפאל, הגיעו לישראל כמה תינוקות שילדו שם אמהות פונדקאיות – לטובת גברים ישראלים. אף אחד מהתינוקות האלה אינו יהודי על פי ההלכה, אמרה ל"ג'רוזלם פוסט" ד"ר תמר כץ-פלד, משפטנית באוניברסיטת חיפה המתמחה בפונדקאות. התינוקות נולדו לאחר שביציות שתרמו נשים לא יהודיות מארצות הברית, דרום אפריקה ומדינות אחרות הופרו בזרעם של האבות הישראלים.

לדבריה, כמה אבות שכבר עברו את התהליך נתקלו בקשיים כשרצו שילדיהם יגוירו. לא פעם הרבנות המקומית ביישוב שבו גרים

בתי הדין הרבניים דורשים מהורים שאינם דתיים לשמור שבת ברמה מסוימת

ההורים עומדת על כך שהילדים יגדלו בסביבה שומרת מצוות. הרבנות הראשית קבעה שכל התינוקות שנולדו לאם פונדקאית יעברו הליכי גיור – אם ההורים רוצים שילדיהם ייחשבו יהודים.

גיור של קטין נתון לשיקול דעתו של בית דין רבני לגיור. אם הדיינים מאשרים את הגיור, יש לטבול את הילד במקווה. בנים צריכים גם לעבור ברית מילה.

לפי מכון עיתים, בתי הדין הרבניים דורשים מהורים שאינם דתיים לשמור שבת ברמה מסוימת. הם גם דורשים שההורים יתחייבו לשלוח את הילדים לבתי ספר דתיים. לפעמים בתי הדין דורשים שגם ילדים אחרים שאותם הורים אימצו או הולידו ילמדו בבתי ספר דתיים. ככלל, מדיניותם של בתי הדין הרבניים אינה תומכת בגיור של ילדים שנולדו להורה יחיד או לזוג חד מיני.

לכתבה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?