לא בבית ספרנו

בוטל טקס בר מצווה לילדים עם מוגבלויות ברחובות

ראש העיר, רחמים מלול, הורה לבטל את הטקס מפני שהיה אמור להתקיים בבית כנסת מסורתי ולא אורתודוקסי

ראש עיריית רחובות, רחמים מלול. צילום: Pmg, wikimediaראש עיריית רחובות, רחמים מלול. צילום: Pmg, wikimedia

טקס בר מצווה ובת מצווה לילדים עם מוגבלויות, שהיה אמור להתקיים היום ברחובות, בוטל על ידי ראש העיר, רחמים מלול. הסיבה לביטול: הטקס היה אמור להתקיים בבית כנסת מסורתי.

מלול, לשעבר חבר כנסת בסיעת ש"ס, דרש להעביר את הטקס לבית כנסת אורתודוקסי. ההחלטה התקבלה יומיים לפני הטקס, שבו היו אמורים להשתתף נערים ונערות רבים מבית הספר ''לוטם'' בעיר.

עיריית רחובות בנתה את בית הספר מתוך רצון להשאיר ילדים בעלי מוגבלויות במסגרות חינוך בתוך העיר. בבית הספר לומדים ילדים חילוניים, דתיים וחרדיים מכל אזור השפלה. לפי העירייה, הורים מהמגזר הדתי שילדיהם לומדים במוסד טענו שקיום הטקס בבית כנסת רפורמי ימנעו מהם להשתתף בו.

את האירוע הפיקה התנועה המסורתית, שבניגוד להשקפה ההלכתית האורתודוקסית גורסת שגם ילדים עם מוגבלויות נספרים למניין

מנכ"ל התנועה המסורתית: ראש העיר משתמש בילדים ככלי משחק וכבני ערובה במגרש הפוליטי שלו

בהגיעם לגיל מצוות. אתר ואלה מציין שתוכנית של התנועה המסורתית להכנת ילדים עם מוגבלויות לעלות לתורה פועלת ברחבי הארץ למעלה מ-20 שנה.

"ראש העיר משתמש בילדים ככלי משחק וכבני ערובה במגרש הפוליטי שלו", אמר עורך הדין יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית. "הוא כופה עליהם את השקפתו הדתית, ומבזה גם את עירו וגם את היהדות".

מעיריית רחובות נמסר כי היא "פנתה למנהלת בית הספר והודיעה לה כי הטקס לא יוכל להתקיים במתכונת זו, משום שזו היא כפייה אנטי דתית על הורים אחרים. לראש העיר אין שום התנגדות שכל הורה יפעל על פי דרכו ואמונתו ויקיים טקס עלייה לתורה בכל מקום שבו הוא חפץ, אך לא במסגרת טקס רשמי שמאורגן מטעם בית הספר ואשר אמור להיות מקובל על כלל ההורים".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?