לא שמאלנים בלבד

בכירי הליכוד בעד תחבורה ציבורית בשבת

בניגוד לטענותיו של שר התחבורה ישראל כץ, כאילו רק אנשי השמאל מעוניינים בשינוי הסטטוס קוו, בעבר יזמו שותפיו להנהגת הליכוד – גלעד ארדן, יולי אדלשטיין וזאב אלקין – הצעות חוק להנהגת תחבורה ציבורית בשבת

גלוית מחאה נגד שר התחבורה ישראל כץ, שמונע לתחבורה ציבורית בשבתגלוית מחאה נגד שר התחבורה ישראל כץ, שמונע תחבורה ציבורית בשבת

גלעד ארדן, יולי אדלשטיין, זאב אלקין וצחי הנגבי, שמדורגים בעשירייה הראשונה ברשימת הליכוד לכנסת, חתמו בשנים 2007 ו-2008 על הצעות חוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. תמיכתם בתחבורה ציבורית בשבת עומדת בסתירה לטענות של חבר מפלגתם, שר התחבורה ישראל כץ, נגד גולשים שמחו על העדר תחבורה ציבורית בשבת.

כזכור, בתגובה למחאה של אחד הגולשים, שדרש להנהיג תחבורה ציבורית בשבת, תקף אותו כץ. שר התחבורה כתב, "מפגן צביעות שלך ושל חבריך לשמאל... קיבל את התשובה ההולמת בקלפי". הוא הוסיף כי הגולש יכול לקבל מענה אם יפנה לח"כ יצחק הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה.

תגובה שמסר משרד התחבורה היתה באותה רוח. "הדורשים הפעלת תחבורה ציבורית בשבתות אינם מייצגים את רוב משתמשי התחבורה הציבורית, אלא אלה עמותות וגופים המזוהים ברובים עם השמאל ופועלים נגד הממשלה, כמו שראינו בבחירות האחרונות", מסר המשרד.

ארדן, אלקין ואדלשטיין היו בין יוזמי הצעות החוק להנהגת תחבורה ציבורית בשבת. ב-2008 אמר ארדן בראיון ל-ynet: "אפשר להגיע לפשרה... אבל צריך שתהיה תחבורה ציבורית קבועה, שהציבור יידע שיש לו חלופה".

אדלשטיין, כיום יו"ר הכנסת וח"כ מן השורה ב-2007, כתב בהצעת החוק שיזם כי בימי שבת "תתאפשרנה הסעות ציבוריות למקומות

אלקין: הסעיף מציע שינוי חשוב ביחס למצב הקיים... הסעיף יאפשר חופש תנועה בשבת גם לאוכלוסיות חלשות

בילוי, תרבות ובידור בתחומי רשות מקומית שתחפוץ בכך".

ח"כ אלקין כתב ב-2008: "הסעיף מציע שינוי חשוב ביחס למצב הקיים, ומאפשר תחבורה ציבורית מופחתת ומוגבלת (בימי שבת). הסעיף יאפשר חופש תנועה בשבת גם לאוכלוסיות חלשות". בכנס של ארגון תורה ועבודה לפני כשנתיים ביטא אלקין עמדה דומה ואמר כי בכוונתו לשנות את ההסדרים בנושא התחבורה הציבורית בשבת. העדר תחבורה ציבורית בשבת, הסביר, משפיע רק על אנשים שאינם יכולים לקנות רכב, אבל לא על אופייה וצביונה של השבת. לכן, לדבריו, יש לשנות את חוק איסור תחבורה ציבורית בשבת.

גם כיום, רוב מצביעי הליכוד תומכים בתחבורה ציבורית בשבת. לפי סקר מהשבוע שעבר, 72% מתומכי הליכוד סבורים שיש להנהיג תחבורה ציבורית בשבת. בין מצביעי מפלגות הימין האחרות יש תמיכה בתחבורה ציבורית בשבת. 89% ממצביעי כולנו, 92% ממצביעי ישראל ביתנו וקרוב לחצי ממצביעי הבית היהודי (47%) אמרו בסקר של מכון סמית בהזמנת חדו"ש שהם תומכים בתחבורה ציבורית בשבת.

לידיעה ב-ynet

לידיעה באתר תורה ועבודה

לידיעה על סקר התחבורה הציבורית באתר חדו"שאיך תוכל לפעול?