לא כל כך דתיים

חדו"ש: בגלל המפלגות החרדיות והרבנות, ישראל מהמדינות החילוניות בעולם

לפי מחקר של מכון הסקרים הבינלאומי גאלופ, 65% מתושבי ישראל מגדירים את עצמם "לא דתיים". ישראל מדורגת במקום השמיני בין המדינות החילוניות ביותר בעולם

אלפי חילונים במסיבת רחוב בשדרות רוטשילד בתל אביב, 2009. צילום: יהודית סבירסקי, פלאש 90אלפי חילונים במסיבת רחוב בשדרות רוטשילד בתל אביב, 2009 (צילום אילוסטרציה). צילום: יהודית סבירסקי, פלאש 90

המזרח התיכון הוא האזור הדתי ביותר בעולם. לפי מחקר בינלאומי של מכון הסקרים גאלופ, 86% מתושבי המזרח התיכון מגדירים את עצמם דתיים. בישראל התמונה הפוכה, 65% מהישראלים שהשתתפו בסקר של גאלופ אמרו שהם לא דתיים או אתיאיסטים. תוצאות המחקר מדרגות את ישראל במקום השמיני ברשימת המדינות הפחות דתיות בעולם.

בידיעה ב"ג'רוזלם פוסט" נכתב כי נתון זה סותר לכאורה סקר שערך ב-2009 המכון הישראלי לדמוקרטיה, שלפיו בעשור שאחרי גל העלייה הגדול מברית המועצות לשעבר – שבעקבותיו היתה ירידה בשמירת מצוות – בשנה שבה נערך הסקר נרשמה עלייה בשיעור הישראלים המקפידים על מנהגים יהודיים מסורתיים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "התוצאות המפתיעות לכאורה הממקמות את ישראל בצמרת המדינות החילוניות בעולם כלל אינן מפתיעות. אין גורם שאחראי יותר לחילוניות של הציבור היהודי בישראל מאשר המפלגות החרדיות והממסד הדתי הכפייתי. אין כמעט אתיאיסטים בישראל, והסיבה העיקרית לכך שבישראל, בניגוד לארצות רבות אחרות בעולם המערבי, כה רבים מגדירים עצמם 'לא דתיים', היא הזיהוי שהם מזהים בין הפוליטיקאים והקוזקים של היהדות לבין היהדות עצמה. הרבנות, המפלגות החרדיות ובתי הדין הרבניים – שהפכו עצמם לדוברים של הקדוש ברוך הוא – הם האויבים הגדולים ביותר של היהדות. אם היה מתקיים

מנכ"ל חדו"ש: הרבנות, המפלגות החרדיות ובתי הדין הרבניים – שהפכו עצמם לדוברים של הקדוש ברוך הוא – הם האויבים הגדולים ביותר של היהדות

פלורליזם דתי אמיתי בישראל, והבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון היתה מתקיימת במלואה, היינו רואים אחוז הרבה יותר גדול של היהודים בישראל מזדהים עם אחד הזרמים הרבים של הדת היהודית".

בידיעה ב"גלובס" נכתב כי על פי נתוני הסקר, ישראל חילונית יותר מגרמניה (59% לא דתיים ואתיאיסטים), אוסטרליה (58%), שווייץ (58%) וארה"ב (39%). בסך הכל השתתפו בסקר 63,898 משיבים מ-65 מדינות.

לפי הנתונים מכל המדינות האלה, 63% מאוכלוסי תבל רואים עצמם דתיים; 22% אמרו שהם חילונים; 11% הגדירו עצמם אתיאיסטים. למעלה מ-60% מהמשיבים לסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה אמרו ש"המסורת חשובה מאוד או חשובה למדי" ו-80% מהם אמרו שהם מאמינים באלוהים. 67% מהמשיבים אמרו שהם מאמינים שהיהודים הם העם הנבחר ו-65% סבורים שהתורה ומצווותיה ניתנו מפי אלוהים.

פרופ' דן בן דוד, נשיא מכון שורש וכלכלן באוניברסיטת תל אביב, אמר שהסקר של גאלופ מתייחס לחלוקה בינארית – דתי או לא דתי. בישראל יש קטגוריות שונות של דתיות – ממסורתיות ועד חרדיות. לדבריו, בישראל אדם שמאמין באלוהים אבל אינו משייך את עצמו לאחת הקבוצות הדתיות עשוי להגדיר את עצמו לא דתי.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"

לידיעה ב"כל הזמן"

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?