מאבק להסרת המצור

התמיכה בתחבורה ציבורית בשבת הגיעה לשיא – 74%

לפי סקר של מכון סמית לחדו"ש, 72% ממצביעי הליכוד תומכים בתחבורה ציבורית בשבת. 74% מהציבור דוחים את הטענה שמדובר בקמפיין שמאלני וסבורים שזהו מאבק חוצה גבולות פוליטיים

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90. תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

התמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת הגיעה ל-74%, שלושה רבעים מהציבור היהודי. מתוכם: 52% בעד תחבורה בהיקף מצומצם ("בקווים מרכזיים ובתדירות נמוכה יותר. אולי במוניות שירות"). העלייה בתמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, כפי שהיא נמדדת בסקרי מכון סמית לחדו"ש, נמשכת בחמש השנים האחרונות בעקביות. ב-2010 תמכו בתחבורה ציבורית בשבת 58% מהציבור. כלומר, מאז עלתה התמיכה ב-16%. לפני חצי שנה היא עמדה על 70%.

שלושה מכל ארבעה (74%) גם דוחים את טענת שר התחבורה, ישראל כץ, כי מדובר בקמפיין שמאלני וסבורים שמדובר במאבק ציבורי רחב שחוצה גבולות פוליטיים. כך עולה מסקר מכון סמית לחדו"ש, שנערך ביום שני וביום שלישי השבוע. הסקר נערך בקרב 500 איש/ה שמהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

בין התומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת: 72% ממצביעי הליכוד, 89% ממצביעי כולנו, 92% ממצביעי ישראל ביתנו וגם קרוב לחצי ממצביעי הבית היהודי (47%). עם זאת, 53% ממצביעי הבית היהודי ו-98% ממצביעי המפלגות החרדיות מתנגדים להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. בין החילונים מגיעה התמיכה ל-95%, בין העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר ל-92% ובין המסורתיים ל-72%. עם זאת, 100% מהחרדים ו-74% מהדתיים מתנגדים. 73% מהחרדים בעד ביטול הקווים המעטים הפועלים היום.

74% מהציבור סבורים ש"המאבק לתחבורה ציבורית בשבת הוא מאבק ציבורי רחב, שחוצה גבולות פוליטיים של שמאל וימין".  רק

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: הפער בין עמדות הציבור לפוליטיקאים שמסרבים לייצג אותו בלתי נסבל. המתנגדים משניאים את היהדות

26% ענו ש"המאבק לתחבורה ציבורית בשבת הוא, כדברי השר כץ, קמפיין שמאלני נגד הממשלה". בין מצביעי הליכוד, 70% ענו שמדובר במאבק ציבורי רחב שחוצה גבולות פוליטיים, בין מצביעי ישראל ביתנו – 85%, כולנו – 79%. עם זאת, 91% ממצביעי המפלגות החרדיות ו-58% ממצביעי הבית היהודי סבורים שמדובר בקמפיין שמאלני נגד הממשלה. בין החילונים, 93% סבורים שמדובר מאבק רחב וחוצה גבולות פוליטיים, בין העולים 91%.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הפעלת תחבורה ציבורית חלקית בשבת היא מטרה צודקת וחיונית ביותר, ולכן התמיכה הציבורית הולכת וגדלה. הפער בין רצון הציבור הרחב לבין הפוליטיקאים שמסרבים לייצג אותו בלתי נסבל. זהו מאבק להגן על חיילינו כדי שלא ימותו בתאונות דרכים כשהם מבלים בחופשות ומאבק כדי להסיר את המצור המוטל בשבת על מגזרים חלשים כמו עניים, קשישים ובני נוער".

לדברי רגב, "עונג השבת של הציבור החילוני והמסורתי כולל את האפשרות לא להיות בכלא בביתם. חזית הסירוב של הממסד החרדי, השר כץ ופוליטיקאים חילונים נוספים,לא רק שאינה מחזקת את האופי היהודי של מדינת ישראל, אלא היא משניאה את היהדות על הציבור".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-news1איך תוכל לפעול?