לטובת הרפורמה בגיור

הבית היהודי דורשת זכות וטו בנושאי דת ומדינה

זכות הווטו תאפשר למפלגה למנוע קידום יוזמות שישנו את הסטטוס קוו, כמו הפעלת תחבורה ציבורית בשבת וברית זוגיות לזוגות חד-מיניים

ישיבת סיעת הבית היהודי. מימין נפתלי בנט אילת שקד. 18/02/2013 צילום מרים אלסטר פלאש 90ישיבה של סיעת הבית היהודי. מימין: נפתלי בנט, אילת שקד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במשא ומתן לקראת גיבוש הסכם קואליציוני עם הליכוד דורשת מפלגת הבית היהודי לקבל זכות וטו בנושאי דת ומדינה. הענקת זכות וטו כזאת לבית היהודי עשויה לסכל את דרישתן של המפלגות החרדיות לגנוז את רפורמת הגיור, שאושרה על ידי הממשלה בנובמבר האחרון.

ב"הארץ" מציינים כי סעיף דומה נכלל בהסכמים הקואליציוניים של הממשלה הקודמת ואפשר לבית היהודי למנוע קידום חוקים לשינוי הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה. בין השאר סוכלו יוזמות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת ולקידום ברית זוגיות לזוגות חד-מיניים.

חוק הגיור, שיהדות התורה וש"ס מבקשות לבטל במו"מ הקואליציוני כעת, פילג בקדנציה הקודמת את הבית היהודי. מנהיג המפלגה, נפתלי בנט, היה בין מקדמי הרפורמה

הבית היהודי נערכת לאפשרות שש"ס ויהדות התורה ידרשו את ביטול הרפורמה בגיור

בממשלה בעוד אורי אריאל התנגד לה. הרפורמה נועדה להקל על גיורם של עשרות אלפי ישראלים והעניקה לרבני ערים סמכות להקים בתי דין מיוחדים לגיור.

קידום רפורמת הגיור היה אחד מסלעי המחלוקת המרכזיים בקדנציה הקודמת והמפלגות החרדיות הקשו על קידומו. מהבית היהודי נמסר כי המפלגה נערכת לאפשרות שש"ס ויהדות התורה ידרשו ביטול מוחלט של הרפורמה.

בבית היהודי קיימת נכונות לפשרות בנוגע לקידום חוקים שנויים במחלוקת, כמו חוק העמותות שיקשה על ארגוני זכויות אדם לגייס תרומות בחו"ל. חוק העמותות עשוי לעבור שינויים, על בסיס ההבנות עם השותפות הקואליציוניות השונות.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?