גשר ללא הדרה

היוע"מ במשרד הדתות: נשים יוכלו לעבור בגשר במירון

היועץ, ישראל פת, קיבל את טענת מרכז צדק לנשים, כי האיסור על מעבר של נשים בגשר שמוקם לקראת הילולת הרשב"י הוא הפרדה אסורה

מתחם קבר הרשב''י במירון. צילום: Bukvoed, wikipediaמתחם קבר הרשב''י במירון. צילום: Bukvoed, wikipedia

היועץ המשפטי של המשרד לשירותי דת, ישראל פת, קבע כי נשים יוכלו לעבור בגשר להולכי רגל בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון. מאז 2012 מוקם לקראת ההילולה בל"ג בעומר גשר להולכי רגל במירון, שמוביל ממקום ההילולה אל החניונים.

בידיעה באתר "כיפה" נכתב כי הגשר בעקבות טענות לבעיה של צניעות במנהרה העוברת מתחת לכביש. המנהרה מיועדת למשפחות ואין בה הפרדה בין גברים לנשים. עד עתה הותרה ההליכה בגשר, שנבנה מחדש בכל שנה, לגברים בלבד. על נשים נאסר לעבור על הגשר, בטענה לפגיעה בצניעות.

תנועת אומ"ץ פנתה לפני כמה שנים למבקר המדינה, בדרישה לבדוק מדוע תקצב משרד התיירות את בניית הגשר תוך סיוע להדרת נשים.

עורכת הדין אלונה טולדנו ממרכז צדק לנשים פנתה השנה למשרד לשירותי דת, בדרישה לבטל את ההפרדה האסורה בין

מרכז צדק לנשים: כל תפקידו של הגשר הוא לשמש דרך גישה להילולת הרשב"י לגברים שעצם נוכחותן של נשים מפריעה להם

נשים לגברים ב"גשר המהדרין". בתגובה כתב פת: "באשר ל'דרך המהדרין', הרי שכפי שנמסר לנו ע"י הנהלת המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, האמונה השנה על ניהול אירועי ל"ג בעומר, אין ולא תהיה כל מניעה של גישת נשים לדרך זו והיא פתוחה לכל דכפין".

במרכז צדק לנשים בירכו על ההחלטה. "החל מל"ג בעומר של שנת 2012 משקיעה המדינה מדי שנה מיליוני שקלים בהדרת נשים בהר מירון", נמסר ממרכז צדק לנשים. "המדינה בונה בכל שנה לפני ל"ג בעומר גשר גישה להר, המכונה בעיתונות החרדית 'גשר מהדרין', שכל תפקידו הוא לשמש דרך גישה להילולת הרשב"י לגברים שעצם נוכחותן של נשים מפריעה להם".

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?