לדתיים בלבד

למה המדינה מסרבת להכיר בבינה כישיבת הסדר?

ארגון בינה מפעיל שתי ישיבות חילוניות. התלמידים עוסקים במקרא, יהדות ועבודה קהילתית, אבל המוסדות לא זכו בהכרה ממשרד הביטחון

הישיבה החילונית של בינה בדרום תל אביב. צילום: Yarinraban, wikipediaהישיבה החילונית של בינה בדרום תל אביב. צילום: Yarinraban, wikipedia

אבישג שטרנר תתגייס לנח״ל בנובמבר עם 16 צעירים נוספים מהמכינה הקדם צבאית שמפעיל ארגון בינה. הארגון שהוקם ביוזמת התנועה הקיבוצית ב־1996, בעקבות רצח ראש הממשלה יצחק רבין, ופועל להעמקת הזהות היהודית ולעשייה חברתית. חניכי המכינה הקדם צבאית של בינה פועלים בעיקר בדרום תל אביב, בין השאר הם מתנדבים במועדונית לילדי האזור.

לפני כשמונה שנים ייסד ארגון בינה ישיבה חילונית – הראשונה שפועלת בתל אביב. מייסדי הישיבה, איש התקשורת והסופר דב אלבוים וההיסטוריון מוקי צור, ביקשו מוועד ישיבות ההסדר להכיר בבינה. המשמעות של הכרת הוועד היא הכרה גם מצד המדינה. אבל במכתב ששלח ועד ישיבות ההסדר לשר הביטחון אז, אהוד ברק, נקבע כי הישיבה החילונית אינה ישיבה ״על פי רוח ישראל סבא״ ומבינה נמנעה ההכרה.

״במכתב נאמר שאנחנו עושים דברים חשובים, אבל הפריע להם הלימוד של בנים ובנות יחדיו״, אמר צור ל"מעריב". ״הם נתנו לנו תחושה שזו נחלה של דתיים בלבד״. מאז דחיית הבקשה לא הצליח ארגון בינה לערער על ההחלטה.

במכתב של ועד ישיבות ההסדר נאמר שאנחנו עושים דברים חשובים, אבל הפריע להם הלימוד של בנים ובנות יחדיו

מנכ״ל בינה, ערן ברוך, אמר: ״לדעתי יש פה ניסיון לשמר מונופול אורתודוקסי, במקום לאפשר לכל קהילה יהודית ללמוד תורה ויהדות בכל דרך שתרצה״.

למרות אי ההכרה, הארגון מפעיל שתי ישיבות חילוניות: בישיבה בשכונת שפירא בדרום תל אביב לומדים כ־200 תלמידים ותלמידות. בישיבה שהוקמה לפני כשנתיים בשכונת עין כרם בירושלים לומדים כ־50 תלמידים. בשנה הבאה מתכנן ארגון בינה להקים ישיבה נוספת בבאר שבע.

"הלימוד כאן הוא לימוד ערכי", סיפרה נויה שגיב, דוקטורנטית לחינוך באוניברסיטת חיפה, מרצה למקרא ומורה בישיבה. "לומדים מקרא, תלמוד וספרות עברית מודרנית ועוסקים בתכנים שקשורים באזרחות ובחברה הישראלית".

"לצערי, מאחר שאין לנו מסלול מוכר של ישיבה, החבר'ה שמתגייסים - כל אחד יוצא למסלול אחר", אומר ברוך. "בדרך כלל רק כ־30% או 40% חוזרים אחרי הצבא למסגרות לימוד בישיבה... אנו מקווים שאם המדינה תכיר בנו, ההזדמנות להגיע לישיבה תהיה זמינה להרבה יותר מתעניינים".

ממשרד הביטחון נמסר: "נושא ההכרה במוסד נדון כמה פעמים בדרגים הבכירים במשרד הביטחון. מטעמים שונים הוחלט שאין אפשרות להכיר במוסד כישיבת הסדר".

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?