פסק הלכה מתון

רב חרדי מורה לא להחליף תרופות בגלל כשרות לפסח

במכתב שפרסם לקראת החג מבהיר הרב שמואל אליעזר שטרן, כי החלפת תרופות כדי להימנע מחמץ עלולה לסכן את בריאותם של חולי סוכרת, מחלות לב ועוד

הרב שמואל אליעזר שטרן. צילום: הביוגרף, ויקיפדיההרב שמואל אליעזר שטרן. צילום: הביוגרף, ויקיפדיה

הרב שמואל אליעזר שטרן מבני ברק פרסם מכתב מיוחד לקראת פסח, שבו הוא מבהיר כי אנשים הנוטלים בקביעות תרופות לטיפול במחלות לב, בסוכרת, ביתר לחץ דם ועוד אינם צריכים להחליף את התרופות רק כדי לשמור על כשרות.

במכתב מדגיש הרב שטרן, כי גם אם ברשימת התרופות הכשרות נמצאת תרופה שיכולה לשמש תחליף בשבוע הפסח – אין לשנות את הטיפול. "המציאות בשטח מוכיחה שהרבה אנשים מבוגרים חולניים והם נזקקים לטיפול תרופתי קבוע, קיימת אצלם נסיגה משמעותית מבריאותם התקינה בימי הפסח עקב השינויים בנטילת התרופות", כתב הרב שטרן.

הוא הוסיף שאנשים רבים ששינו את הטיפול לא חזרו למצב בריאותם הקודם "שבועות מספר לאחר כלות הפסח".

לדברי שטרן, רבים ששינו את הטיפול לא חזרו למצב בריאותם הקודם שבועות מספר לאחר כלות הפסח

לפי אתר JDN, הרב שטרן התבסס על דיון שערך בספרו "שביבי אש", שקיבל את הסכמת הרב יוסף שלום אלישיב ז"ל. במכתבו של שטרן נאמר כי מבוגרים הנוטלים תרופות "מחמת בעיות רפואיות, כגון, לחץ דם, סוכרת, או חולי לב, כליות ושאר איברים פנימיים, וכן אלו הסובלים מבעיות נפשיות וכדומה, רשאים לקחת את תרופותיהם בלי שום חשש ופקפוק כלל, בין אם הם מופיעים ברשימת התרופות הכשרות ובין אם הם אינם מופיעים".

לדבריו, רבים עושים חשבון שגוי ובודקים בקפדנות את מלאי התרופות שבביתם, כדי להימנע מצריכת חמץ בפסח. הוא מתאר גישה זו כהשקפה משובשת, שמסכנת את בריאותם של רבים.

לידיעה ב-JDNאיך תוכל לפעול?