יברח מאימת הדין?

הפרקליטות מתנגדת לאפשרות שהרב מצגר ייצא מהארץ

הרב הראשי לשעבר אמור לעמוד לדין, בכפוף לשימוע. חשוד בעבירות של קבלת שוחד, מרמה, הפרת אמונים ועוד

הרב הראשי יונה מצגר. צילום: ליאור גולגר, ויקיפדיההרב הראשי לשעבר, יונה מצגר. צילום: ליאור גולגר, ויקיפדיה

הרב הראשי לשעבר יונה מצגר, שאמור לעמוד לדין על עבירות של קבלת שוחד, מרמה, הפרת אמונים ועוד, ביקש לצאת לאירוע משפחתי באירופה. בתגובה הודיעה פרקליטות המדינה לעורכי דינו של מצגר כי היא מתנגדת לבקשה. ערוץ 2 דיווח אתמול, כי אנשי הפרקליטות חוששים שמצגר יימלט.

פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה בפברואר כי החליטה, על דעת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, להעמיד את מצגר לדין פלילי בכפוף לשימוע. מלבד שוחד, מרמה והפרת אמונים מיוחסות לרב מצגר עבירות רבות: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס.

"כיכר השבת" מציין כי לפי הפרקליטות, את העבירות הללו ביצע מצגר תוך ניצול של מעמדו הרם. על פי החשד, כתוצאה מהעבירות קיבל מצגר שוחד בהיקף משוער של 10 מיליון שקל, ומתוכם לקח לכיסו כ-7 מיליון שקל.

במרבית המקרים, לכאורה, שימש חיים אייזנשטט, נהגו האישי של הרב מצגר, כשליחו לקבלת כספי העבירות. אייזנשטט קיבל חלק מכספי השוחד. לפי הודעה שקיבלו עורכי דינו של מצגר עם ההחלטה להעמידו לדין, ב"פרשת הגיורים" קיבל הרב טובות הנאה מתושבי חוץ בעלי ממון, שביקשו להתגייר או שביקשו לערוך בירורי יהדות. המשטרה טענה כי מצגר יצר קשר עם רב

על פי החשד, כתוצאה מהעבירות קיבל מצגר שוחד בהיקף משוער של 10 מיליון שקל, ומתוכם לקח לכיסו כ-7 מיליון שקל

 היושב בחו"ל, וסוכם כי יפנה אליו תושבי חוץ המתעניינים בהליכי גיור ובירור יהדות. נטען עוד, שמצגר קיבל מחצית מן הסכום ששילמו לרב ההוא אותם תושבי חוץ.

הרב מצגר ואייזנשטט, לפי החשד, קיבלו גם עשרות אחוזים מתרומות שניתנו לעמותות שונות – לאחר שהרב פעל לגייס תרומות לטובתן. ynet מציין כי על פי טיוטת כתב האישום, באחד המקרים גייסו מצגר ואייזנשטט תרומות לישיבה שפעלה בבית הכנסת של מצגר. השניים חילקו ביניהם תרומה בסך 28,000 דולר שניתנה לאייזנשטט, שלא הועברה לישיבה. במקרה נוסף, לכאורה, לקח מצגר לכיסו 22,500 שקל מתרומה בסך 72,000 שקל שנתן איש עסקים ישראלי לעמותת בית התבשיל, הדואגת למזון לנזקקים.

עם פרסום הידיעה על ההחלטה להעמיד לדין את מצגר מסרו סניגוריו, פרופ' דוד ליבאי ועו"ד אלעד רט: "הרב מצגר מכחיש את החשדות המיוחסים לו. לדברי הרב, הוא לא קיבל שוחד... ולא הלבין הון. את התייחסותנו לחשדות נגד הרב נטען במסגרת השימוע, שאליו הוזמנו, לאחר שנקבל לעיוננו את חומרי החקירה".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?